Site icon ZycieStolicy.com.pl

Gen. Skrzypczak: nie produkujemy w Polsce amunicji, składamy ją z importowanych komponentów

skrzypczak

Powinien powstać „narodowy program amunicyjny”, który w ciągu 5 lat dostarczy co najmniej 3-5 mln sztuk amunicji dla artylerii i czołgów. Dziś nie produkujemy w Polsce amunicji, a składamy ją z importowanych komponentów – powiedział b. dowódca wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak.

Gen. Skrzypczak pytany w poniedziałek o modernizacje polskiej armii w ostatnim czasie powiedział, że w historii Polski nigdy nie przebiegała ona w takim tempie. Podobnie w przypadku zakupów sprzętu wojskowego, które są „na historycznym poziomie”.

„Gdyby udało się w oparciu o ten sprzęt zorganizować wojska, to nasz potencjał militarny zdecydowanie wzrośnie i będzie elementem przede wszystkim odstraszającym Rosjan. Natomiast kluczową sprawą jest to, żeby ten sprzęt trafił do jednostek wojskowych, w których będą szkolić się żołnierze, żebyśmy mieli zgrane bataliony i brygady zorganizowane do działania na tym sprzęcie” – ocenił.

Drugim elementem, zdaniem generała, powinno być rozpoczęcie produkcji polskiej amunicji. Były dowódca wojsk lądowych nawiązał do podpisanej w grudniu 2023 r. umowy na dostawę kilkuset tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm dla Sił Zbrojnych RP realizowanej przez Konsorcjum PGZ-AMUNICJA.

„W mediach pojawiły się informacje, że my produkujemy amunicję. My ją składamy z komponentów, które importujemy. Polska nie ma programu amunicyjnego. Kontrakty, które podpisał m.in. PGZ to amunicja, którą kupimy w ciągu pięciu lat, ale ona starczy na 15 dni walki” – powiedział.

Gen. Skrzypczak zaznaczył, że powinien powstać „narodowy program amunicyjny”, który w ciągu pięciu lat wyprodukuje nie 300 tys. a co najmniej 3-5 mln sztuk amunicji dla artylerii i czołgów, czyli „zasadniczej masy walczących wojsk w operacji obronnej na terenie kraju”.

Kolejnym elementem wsparcia dla wojska zdaniem gen. Skrzypczaka powinna być rozbudowa polskiego przemysłu zbrojeniowego, który do tej pory „oparty był głównie na propagandzie sukcesu”. Podkreślił, że przemysł powinien produkować „sprzęt, którego Polska oczekuje” i którego brakuje w armii.

Szczegóły na temat zamówienia amunicji kal. 155 mm z grudnia 2023 r. przekazała w komunikacie Agencja Uzbrojenia.

„Przedmiotem umowy jest dostawa kilkuset tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm dla Sił Zbrojnych RP. Umowę zawarto pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Konsorcjum PGZ-AMUNICJA w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), Zakłady Metalowe +Dezamet+ S.A., Mesko S.A., Zakłady Chemiczne +Nitro-Chem+ S.A., Zakład Produkcji Specjalnej +Gamrat+ Sp. z o.o. oraz Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne +Belma+ S.A.” – wskazano.

Źródło: PAP.

Exit mobile version