Interpelacje w sprawie zagrożenia koranawirusem w Warszawie złożyło dwoje radnych Koalicji Obywatelskiej: Sławomir Potapowicz i Anna Auksel-Sekutowicz.

Odpowiedział na nie sekretarz m.st. Warszawy Marcin Wojdat. Podkreślił, że główną rolę w tej kwestii pełni administracja rządowa, w tym minister zdrowia i główny inspektor sanitarny, a w woj. mazowieckim wojewoda. Zgodnie z planem działania na wypadek epidemii w warszawskich podmiotach leczniczych można niezwłocznie poddać izolacji 160 osób, a kwarantannie – 79 osób

Jak przyznał sekretarz m.st. Warszawy Marcin Wojdat w odpowiedzi na interpelacje poselską:

Zgodnie z planem działania na wypadek epidemii w warszawskich podmiotach leczniczych można niezwłocznie poddać izolacji 160 osób, a kwarantannie – 79 osób

Plan sporządzony został w 2014 r., zakłada, że w podmiotach leczniczych w Warszawie można poddać izolacji 160 osób, a kwarantannie – 79 osób. Nie wskazano w nim obiektów użyteczności publicznej w Warszawie przeznaczonych na potrzeby kwarantanny, ale przewiduje on, że „w razie konieczności zwiększenia potrzeb lokalizacyjnych, zadysponowane zostaną miejsca wyznaczone do tego celu w sąsiednich powiatach”.

Wojdat przypomniał, że wszelkie inne dyspozycje związane z podjęciem działań przez samorząd – w stanie zagrożenia epidemicznego lub epidemii – będą znane po ogłoszeniu ich przez wojewodę w drodze rozporządzenia.

Dodał również:

W rozporządzeniu ustanawia się m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się ludności czy też nakazy udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczania środków transportu do działań przeciwepidemicznych

Koronawirus szaleje po świecie

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koranawirusa SARS-CoV-2 wybuchła w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych w Chinach kontynentalnych potwierdzono dotąd ponad 44 tys. przypadków zakażenia i ponad 1100 zgonów spowodowanych wirusem.

Epidemia rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię i USA. Poza Chinami kontynentalnymi zanotowano dotąd dwa zgony – na Filipinach i w Hongkongu.

Urzędnicy Trzaskowskiego twierdzą, że Warszawa jest gotowa na epidemię koronawirusa! Wierzycie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *