Site icon ZycieStolicy.com.pl

GDDKiA: kolejny przetarg na pomiar powietrza w sąsiedztwie tunelu na Ursynowie

pomiar powietrza

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ponownie ogłasza przetarg na wykonawcę, który dokona pomiarów zanieczyszczenia powietrza w obszarze realizowanej drogi S2. Wykonawca zbierze dane z wyrzutni spalin przy wylotach z tunelu na Ursynowie.

GDDKiA w poniedziałkowym komunikacie przypomniał, że poprzedni przetarg na wykonawcę, który dokona pomiarów dotyczących jakości powietrza atmosferycznego w obszarze realizowanej drogi ekspresowej S2 węzeł Puławska – węzeł Warszawa Wilanów, zostało unieważnione, gdyż jedyna oferta, złożona przez Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej, nie spełniała wymagań.

Ogłoszony przez Dyrekcję drugie postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego. Termin składania ofert wyznaczono na 13 kwietnia br., a podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na drugi kwartał br. Zakres prac wykonawcy to wykonanie niezbędnych pomiarów i badań powietrza atmosferycznego zgodnie z wydanym w październiku 2017 roku postanowieniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

W trakcie realizacji wykonawca zbierze dane z wyrzutni spalin zlokalizowanych przy obu wylotach z tunelu oraz z okolic portali. Dane będą dotyczyły emisji i stężenia/zawartości w powietrzu dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego (PM2,5 oraz PM10) oraz benzenu

– wskazała GDDKiA.

Badania, jak wyjaśniła, będą prowadzone całodobowo przez 365 dni na wyrzutniach oraz przez minimum 70 dni pomiarowych w roku w rejonie portali.

Wstępna analiza stanu powietrza obejmie badania zrealizowane przed oddaniem tunelu oraz trzy pierwsze miesiące jego użytkowania

– zaznaczyła.

Wykonawca jest zobowiązany do dostarczenia wyników badań dotyczących stanu powietrza oraz wykonania analizy porealizacyjnej dla S2 węzeł Puławska – węzeł Warszawa Wilanów w zakresie powietrza w rejonie tunelu po oddaniu drogi do użytkowania w terminie ok. 20 miesięcy od dnia podpisania umowy

– poinformowała Dyrekcja.

Jak podała, w przypadku stwierdzenia ponadnormatywnego oddziaływania drogi wykonawca będzie mieć za zadanie wskazać rozwiązania minimalizujące, które zapewnią dochowanie norm.

Prace na Ursynowie trwają na odcinku drogi S2 o długości ok. 4,6 km, a wykonawca prowadzi roboty w tunelu i nad nim. Zaawansowanie prac, według GDDKiA, to ok. 89 proc. Jak podała, czas robót został wydłużony do końca marca br. ze względu na m.in. długotrwała procedura uzyskiwania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej oraz proces zawierania umów z gestorami sieci. Kierowcy pojadą tunelem w drugim kwartale br., po zakończeniu odbiorów i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.

Dyrekcja przypomniała w komunikacie, że kierowcy od 22 grudnia ub.r. mogą korzystać z przeszło 15 km drogi ekspresowej S2 pomiędzy węzłami Warszawa Wilanów a Lubelska, z nowym mostem na Wiśle. „Dostępne są też kolejne relacje ruchu na węźle Lubelska stanowiącym połączenie autostrady A2 oraz dróg ekspresowych S2 i S17. To duże ułatwienie dla przemieszczających się pomiędzy Wilanowem i Wawrem, a także dobre połączenie stolicy z Siedlcami i Lublinem” – oceniła.

PAP/AS

Co z ursynowskim bazarkiem “Na Dołku”? Ogromna podwyżka czynszu

Exit mobile version