Według ekspertów coraz więcej dzieci potrzebuje pomocy specjalistów. Z tego powodu nawet kilkuletnie dzieci próbują wtargnąć się na swoje życie. Co więcej, z powodu pandemii koronawirusa wiele osób nie otrzymuje należytej opieki. Mimo że sesje z psychologami odbywały się zdalnie, nie zawsze były one tak skuteczne, jak te, które miały miejsce w gabinecie lekarskim.
Wielu pacjentów nie chce rozmawiać ze specjalistami przez telefon, ponieważ obawiają się, iż ich rozmowę podsłuchają inni domownicy. W wyniku tych zmian wiele osób nie otrzymuje pomocy, a w chwilach słabości postanawiają wtargnąć się na swoje życie. Dr Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w szpitalu psychiatrycznym w Łodzi podczas rozmowy z RMF FM wypowiedziała się na temat kondycji psychiatrii dzieci i młodzieży w Polsce.
“W momencie, kiedy w życie miała wchodzić reforma, nad którą pracował zespół wielu ekspertów, sytuacja pandemii pokrzyżowała plany. Powiedziałabym, że nie jest teraz łatwiej, ale trudniej. Reforma w pewnym sensie stanęła w miejscu” – powiedziała.
” […] Obserwuję kryzys relacji. To jest kryzys w relacji rodzinnej, kryzys w relacji rówieśniczej. Oczywiście, mamy tempo życia, jeszcze do tego teraz się nam nałożyła pandemia, ale bardzo często ze względu na różne obciążenia także, które obserwujemy u naszych pacjentów lat 7 czy lat kilkanaście… Kiedy te dzieci nie mają wystarczającej uwagi: czy to w swoich domach, środowiskach domowych, w rodzinach czy miejscach, w których przebywają – mamy różnych pacjentów, z domów dziecka czy z pogotowia opiekuńczego – kiedy nie ma tej uważności wystarczającej w przedszkolu czy w szkole, to oczywiście nie powiem nic odkrywczego, że problem, który nie jest zauważony, tylko narasta w czasie. Ja szeroko o tym mówię, że bardzo często dzieci i nastolatkowie, którzy trafiają do oddziału w kryzysie, po próbach samobójczych, jak analizujemy poszczególny etap rozwojowy u takiego dziecka, czy nastolatka to okazuje się, że były okresy w życiu tego dziecka, gdzie można było udzielić pomocy, adekwatnej pomocy dużo wcześniej” – wytłumaczyła Dr Aleksandra Lewandowska w Popołudniowej rozmowie w RMF FM.
Najmłodsze dziecko, które trafiło do nas na oddział po próbie samobójczej, miało 8 lat” – dodała ekspertka.
DZIECI, MŁODZIEŻ, PRÓBY SAMOBÓJCZE, PORADNIE, POMOC, INTERWENCJE, TERAPIE