Epidemia koronawirusa znacznie opóźniła prace przy budowie metra na Bródnie. Tarcze do drążenia tuneli ruszą później, a otwarcie stacji zapewne przesunie się na rok 2022.
Problemy są związane m.in. z mniejszą ilością pracowników z powodu zwolnień lekarskich i zablokowaniem podróży ekspertów z zagranicy. Poważnie opóźnienie w uruchomieniu kopiących tunele metra tarcz TBM, prawdopodobnie wpłynie na opóźnienie całej inwestycji.
Według pierwotnego planu drążenia tunela pierwsza maszyna TBM o imieniu Maria miała rozpocząć pracę na początku kwietnia 2020 roku, zaś druga, TBM Anna, miesiąc później – czyli na początku maja.
To już nieaktualne. Obecnie start pierwszej tarczy planowany jest na początku maja. Ale to miesięczne opóźnienie nie jest największym problemem.
Jak informuje branżowy portal transport-publiczny.pl, budowniczowie metra nie chcą w obecnych warunkach podjąć ryzyka równoczesnej pracy dwóch tarcz (które ze względów bezpieczeństwa po „odpaleniu” muszą pracować bez przerwy, przez 24 godziny na dobę). Muszą się zabezpieczyć się na sytuację, gdyby jedna z załóg obsługujących tarczę została zarażona koronawirusem i wyłączona z pracy.
Dlatego teraz wystartuje tylko TBM Maria. Druga, TBM Anna, zacznie kopać swój tunel dopiero po zakończeniu pracy przez Marię – a więc najwcześniej na jesieni 2020 roku.
Półroczne opóźnienie w drążeniu tuneli oznacza niemal pewne opóźnienie oddania bródnowskiego metra do użytku. Podawana data otwarcia na druga połowę 2021 roku jest praktycznie nieosiągalna. W tej chwili realne wydaje się otwarcie w 2022 roku. Co wciąż wydaje się optymistycznym terminem – o ile koronawirus nie spowoduje dalszych opóźnień.