Państwowa spółka Elewarr spóźniła się ze strategią podatkową? Niby formalność, ale która może sporo kosztować.
Otóż zgodnie z art.27 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – Podatnicy, o których mowa w art. 27b ust. 2 pkt 1 i 2, są obowiązani do sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy… 4. Podatnik zamieszcza informację o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy, sporządzoną w języku polskim lub jej tłumaczenie na język polski, na swojej stronie internetowej w terminie do końca dwunastego miesiąca następującego po zakończeniu roku podatkowego.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19920210086/U/D19920086Lj.pdf
W ubiegłych latach Elewarr, jako podmiot obowiązany, takie strategie sporządzał i podawał do publicznej wiadomości w terminie ustawowym. Tak było ze strategią za 2020/21 i 2021/22 (https://elewarr.pl/o-firmie/dokumenty/).
Pierwszą strategię podatkową za rok 2020/21 dla Elewarru przygotowywał osobiście ówczesny prezes Daniel Alain Korona. Następne faktycznie są powielaniem tej strategii, z uaktualnieniem danych. Stąd we właściwości pliku PDF strategii podatkowej Elewarr 2022/23 widnieje jako autor – Daniel Korona, choć samą strategię elektronicznie podpisali główny księgowy i aktualni członkowie zarządu.
Skoro jestem autorem strategii za 2022/23, to powinienem otrzymywać jakieś tantiemy – żartuje były prezes, który dodaje – w rzeczywistości nie uczestniczyłem w przygotowywaniu tego dokumentu. Skorzystano z przeze mnie opracowanego dokumentu z okresu gdy byłem prezesem, powielono go z małymi uaktualnieniami ale nie wyczyszczono mojego nazwiska jako autora.
Pokazuje to także jak absurdalne są przepisy ustawowe w zakresie strategii podatkowej. To wymóg biurokratyczny, który niczego tak naprawdę nie wnosi i który powinien zostać uchylony – uważa Korona
Można by oczekiwać, że skoro Elewarr miał prawie gotowy dokument, a jedynie co trzeba było uczynić to uaktualnić datę i kilka liczb, to nie powinno być ze strategią żadnego problemu. A jednak?
Rok obrotowy 2022/23 skończył się 30 czerwca 2023, a zatem strategia powinna było ujrzeć światło do 30 czerwca 2024 roku. Jak wynika z dokumentu został sporządzony 8 sierpnia br., podpisany 9 sierpnia br i tego samego dnia opublikowany na stronie, czyli już po 12-miesięcznym terminie od zakończenia roku obrotowego. Przeoczono termin.
Co grozi za spóźnienie? Otóż ustawa wskazuje, że:
7. W terminie, o którym mowa w ust. 4, podatnik jest obowiązany przekazać za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344) naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla podatnika informację o adresie strony internetowej, o której mowa w ust. 4 lub 5.
8. W przypadku niewykonania obowiązku, o którym mowa w ust. 7, podatnik podlega karze pieniężnej. Karę pieniężną nakłada naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla podatnika, w drodze decyzji, w wysokości do 250 000 zł.
Jednak zgodnie z … przepisem (art.189 par.1. k.p.a.), od nałożenia kary odstępuje się, gdy waga naruszenia prawa jest znikoma, a strona zaprzestała naruszania prawa. Co ważne, w sytuacji znikomej wagi naruszenia prawa przepisy kpa obligują organ do odstąpienia od nałożenia kary, nie pozostawiając mu w tym zakresie swobody. https://www.prawo.pl/podatki/kary-za-brak-informacji-o-realizowanej-strategii-podatkowej,512322.html. Być może, z takim przypadkiem mamy do czynienia, ale to kwestia interpretacji przepisów.
Ponadto podatnik ponosi odpowiedzialność również z tytułu Kodeksu Karnego Skarbowego (art. 56 § 1 KKS), z tym że w przypadku czynnego żalu (art.16 k.k.s), może uniknąć tej kary. A zatem może obejdzie się bez konsekwencji.
Jednak powyższa sprawa rodzi także pytanie o jakość zarządzania Elewarrem?
Przypomina się w tym kontekście inne zdarzenie. Otóż obecny prezes Elewarru Jacek Łukaszewicz, gdy był p.o. prezesa Zamojskich Zakładów Zbożowych nie podpisał sprawozdania finansowego Zamojskich Zakładów Zbożowych za rok 2022/23, nie złożył oświadczenia akceptującego ani też nie uzasadnił ewentualnej odmowy podpisu, co jest sprzeczne z przepisami o rachunkowości. https://zyciestolicy.com.pl/czy-sprawozdanie-zamojskich-zakladow-zbozowych-za-2022-23-jest-niewazne/.
Również jakość nadzoru pozostawia wiele do życzenia. Przewodniczącym rady nadzorczej Elewarr jest Piotr Kocięcki, to dyrektor finansowy spółki zależnej od KGS – PZZ Stoisław, prokurent PZZ Stoisław, biegły rewident. Elewarr jest także nadzorowany przez stosowne departamenty Krajowej Grupie Spożywczej. Zatem w sprawach wymogów sprawozdawczo-finansowych oczekiwano by zatem terminowości. Jednak nikt nie zwrócił uwagi na brak Strategii Podatkowej za rok 2022/23 we właściwym czasie.
Czy jakiekolwiek wnioski zostaną wyciągnięte z powyższej sytuacji?