Świat nie będzie w pełni zaszczepiony przed wirusem Covid-19 przez sześć lat – ostrzegł czołowy ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych profesor Sanjaya Senanayake, zwracając uwagę, że w tym czasie może pojawić się wiele zmutowanych wariantów, z którymi nie poradzą sobie obecnie dostępne szczepionki.
Wezwał rząd federalny do udzielenia pomocy zagranicznym producentom szczepionek, gdy Australia będzie już odpowiednio zabezpieczona.
W związku z tym, że szczepionki są w trakcie wdrażania w zaledwie 70 krajach świata prof. Senanayake powiedział, że ochrona na całym świecie potrwa znacznie dłużej niż się powszechnie uważa.
Przy obecnym tempie szczepień szacuje się, że nie osiągniemy globalnego zaszczepienia na poziomie 75 proc. przez ok. sześć lat. Nie rok czy dwa lata, ale sześć lat
– ostrzegł w środę w australijskim National Press Club.
Ekspert wskazał, że w 70 najbiedniejszych krajach świata zaledwie 10 proc. ludzi będzie zaszczepionych do końca tego roku. Dodał, że brak szczepień w innych krajach może narazić Australię na zmutowane warianty, z którymi szczepionki mogą sobie nie poradzić.
Rząd federalny oczekuje, że Australia zakończy wprowadzanie szczepionki do października br., a 50 milionów dawek preparatu brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca zostanie wyprodukowanych w Melbourne.
Ale Senanayake ostrzegł, że Australia nie odniesie pełnych korzyści z wprowadzenia szczepionki, jeśli nie wzmocni się szczepień w innych krajach. „Jeśli będziemy kontynuować globalne wprowadzanie szczepionek, podczas gdy w innych częściach świata infekcja będzie postępować bez kontroli, pojawią się bardziej złowrogie szczepy, które mogą mieć dalszy wpływ na skuteczność szczepionki” – ocenił. I dlatego – jak tłumaczył – jeśli ktoś był „zwolennikiem nacjonalizmu szczepionkowego, musi wykazać się altruizmem szczepionkowym i zapewnić, że szczepionki są dostarczane w wystarczającej liczbie i na czas do krajów rozwijających się”.
Wysoce zakaźne szczepy z Republiki Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii i Brazylii wywołały alarm wśród globalnych ekspertów ds. zdrowia – zauważa australijski portal News.com.
Szczepionki przeciwko Covid-19 mogą stać się corocznym wymogiem, jeśli wirus nadal będzie mutował w szybkim tempie. Ponadto pojawiły się obawy co do skuteczności szczepionek przeciwko nowym wariantom. Obawy wzrosły w tym tygodniu, gdy badanie wykazało, iż szczepionka AstraZeneca była nieskuteczna w zapobieganiu łagodnym objawom wywołanym przez wariant południowoafrykański.
PAP/AS