4 grudnia obchodzimy Barbórkę, czyli tradycyjne święto górnicze. To też imieniny Barbary. Barbórka jako święto jest obchodzone 4 grudnia w dniu Barbary z Nikomedii. Jest ona patronką dobrej śmierci i trudnej pracy.
Barbórka to nie tylko święto górników. Obchodzą jaką także geolodzy i branża paliwowa (poszukujący i eksploatujący paliwa kopalne)
Co ciekawe kiedyś pisano Barburka, nie Barbórka.
Barbórka rozpoczyna się uroczystą mszą w kościele lub cechowni. Kolejnym etapem obchodów jest przejście orkiestry górniczej osiedlami zamieszkanymi przez górników.
W dniach poprzedzających to święto organizowane są tzw. karczmy piwne, w których biorą udział górnicy oraz osoby związane z górnictwem (emeryci, pracownicy firm kooperujących z kopalniami, naukowcy z wydziałów górniczych wyższych uczelni oraz osoby tam studiujące). Karczmy piwne, wbrew powszechnej opinii, nie mają długiej tradycji – pojawiły się na stałe w latach 80. XX wieku (wcześniej, w poprzedniej dekadzie, odbywały się tzw. spotkania gwarków przy piwie). Do tego okresu Barbórka była uroczystością religijno-rodzinną, bez zakrapianych imprez tylko dla górników. Górnicy podczas karczmy piwnej są obowiązkowo ubrani w mundur górniczy. Za nieprawidłowo skompletowany mundur, np. za źle dobrane skarpetki, Górnicze wysokie prezydium karze zakuciem w dyby lub wypiciem piwa z solą.