ZycieStolicy.com.pl

Dzierżyński zdruzgotany – pierwsze eksponaty już w Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski na razie jest wybudowane w połowie, ale na miejsce trafiły już pierwsze eksponaty: pień dębu czarnego, parowa lokomobila, transporter opancerzony SKOT i pomnik Dzierżyńskiego. Budowa ma się zakończyć jesienią 2022 roku, a otwarcie dla zwiedzających nastąpi na początku roku 2023.

lokomobila w Muzeum Historii Polski„Umieszczenie obiektów wielkogabarytowych w murach powstającego gmachu to dla nas wielki moment. Zamyka się pierwszy etap prac nad konstrukcją budynku, a to jest pierwszy krok ku materializacji wystawy stałej, czyli serca Muzeum Historii Polski. Zaczynamy widzieć własnymi oczami to, co przez wiele lat planowaliśmy”- powiedział Robert Kostro, Dyrektor Muzeum Historii Polski.

Tak duże eksponaty nie mogły czekać na zakończenie prac budowlanych, ponieważ nie byłoby możliwe ich ustawienie wewnątrz gotowego już gmachu.  W kilka dni po ich ustawieniu zamontowano 45-metrowych dźwigarów dachowych przy użyciu jednego z najpotężniejszych dźwigów samojezdnych – Terex DEMAG CC2800-1. Całkowity ciężar konstrukcji wynosi 1000 ton.

Powstająca siedziba Muzeum Historii Polski uznawana jest za jeden najnowocześniejszych i największych tego typu obiektów na świecie. 4 kondygnacje nadziemne i 2 podziemne to w sumie ponad 53 tysiące metrów kwadratowych. Wystawa stała będzie prezentowana na powierzchni 7300 metrów. Złoży się na nią 3600 oryginalnych obiektów, z których większość należy do Muzeum, pozostałe zostaną wypożyczone z innych instytucji.

Oprócz wystawy stałej opowiadającej o 1000-letniej historii Polski, będą organizowane wystawy czasowe, a także konferencje, koncerty i seanse filmowe. Gmach będzie posiadał odizolowane dźwiękowo audytorium o wysokości 25 metrów, na którego widowni zmieści się prawie 600 osób.

Inwestycja o wartości 750 mln zł  opóźnia się i sama ma już dość długą historię. Prace koncepcyjne rozpoczęły się w roku 2006. Pierwotnie zakładano, że Muzeum powstanie nad Trasą Łazienkowską. Ostatecznie na miejsce wybrano teren Cytadeli. Dopiero w 2016 roku podpisano umowę z pracownią architektoniczną WXCA. W maju 2018 r. zwycięzcą przetargu na roboty budowlane została firma Budimex S.A. Otwarcie dla zwiedzających ma nastąpić na początku rok 2023.

Exit mobile version