Obecna koalicja rządząca na swoich sztandarach miała hasło „prawa kobiet”. Nawet stosowny punkt znalazł się w umowie koalicyjnej. A jak wygląda to w praktyce np. w organach spółek Krajowej Grupy Spożywczej?
W Krajowej Grupie Spożywczej w zarządzie na 6 członków nie ma ani jednej kobiety. Z kolei w radzie nadzorczej gdzie na 11 członków są aż 3 kobiety. Wśród kadry dyrektorskiej w centrali KGS zaś przeważają mężczyźni 19:6 w przypadku dyrektorów (wliczając pełnomocnika ds BHP i PP). Stosunek ten jest zdecydowanie bardziej wyrównany w przypadku zastępców dyrektorów 13:10. https://bip.kgssa.pl/1365,centrala-spolki
A jak wygląda to w spółkach zależnych:
W PZZ Stoisław (młyny) zarząd jest aktualnie jednoosobowy, ale w radzie nadzorczej jest 6 osób i tylko w tym gronie – jedna kobieta.
W Przedsiębiorstwie Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno sp. z o. o. w 2-osobowym zarządzie nie ma ani jednej kobiety, w radzie nadzorczej na 6 osób, 2 reprezentują płeć żeńską.
W Fabryce cukierków „Pszczółka” w 2-osobowym zarządzie, zachowany jest parytet płci, a w radzie nadzorczej na 5 członków, 2 reprezentują płeć żeńską.
Parytet płci występuje w zarządzie Pomorsko-Mazurskiej Hodowli Ziemniaka, a w Małopolskiej Hodowla Roślin, o dziwo, p.o. prezesa (jednoosobowego) jest kobieta. https://rejestr.io/
Jednak w innych spółkach, KGS pozbawił kobiet udziału w organach zarządczych czy w radach nadzorczych.
W spółkach w których nie ma rad nadzorczych takich jak Danko, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin „POLANOWICE”, Kombinat Rolny Kietrz, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Poznańska Hodowla Roślin i Zamojskie Zakłady Zbożowe nie ma ani jednej kobiety w zarządach tych spółek.
W spółce Elewarr nie ma kobiet w zarządzie, a od kwietnia br także w radzie nadzorczej. Wówczas z funkcji członka rady nadzorczej w Elewarr została odwołana Magdalena Bartnik Jaczewska, którą zastąpiono niedoszłym radnym miasta Rzeszów – Januszem Jerzym Śliwińskim.
W Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego w Pile „ZETPEZET” KGS ma mniejszościowy udziały. W kwietniu br. nadzór właścicielski KGS wystąpił do wspólników o odwołanie członka rady nadzorczej – adwokatki Anny Żmijewskiej (jedynej kobiety w radzie). Reprezentowała w radzie najpierw Skarb Państwa (od 2018 roku) a następnie Krajową Grupę Spożywczą (od 2022 roku). Wobec wniosku KGS, współwłaścicielom nie pozostało nic innego jak odwołać na Zgromadzeniu Wspólników panią Annę. Równocześnie jednak doszło do zmniejszenia liczebności z 5 do 4 członków rady. A to oznacza że Krajowa Grupa Spożywcza pozbawiła się członka w razie nadzorczej „ZETPEZET” https://zyciestolicy.com.pl/73138-kgs-pobzawilo-sie-wplywu-w-zetpezet/
Jak widać w KGS kobiety w zarządach spółek raczej należą do rzadkości, a i w radach nadzorczych stanowią zdecydowaną mniejszość.
W naszej ocenie płeć w obsadach stanowisk jest rzeczą nieistotną, powinny decydować wyłącznie kryteria kompetencji. Jednak przy dzisiejszej poprawności politycznej, czy KGS nie naraża się na zarzut dyskryminacji kobiet?