Site icon ZycieStolicy.com.pl

Dni Pamięci Pawiaka – od 6 października

Dni Pamieci Pawiaka

W Muzeum Więzienia Pawiak oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha – oddziałach Muzeum Niepodległości (MN) w Warszawie – 6 października rozpoczną się trzydniowe obchody Dni Pamięci Pawiaka – poinformowała PAP Dorota Panowek z MN.

Jak wyjaśniono, „w programie obchodów znajdą się: wykłady, programy historyczno-artystyczno-edukacyjne, kuratorskie zwiedzanie wystaw oraz uroczysty koncert w 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”.

Tegoroczne Dni Pamięci Pawiaka rozpoczną się wykładami prof. dr. hab. Piotra Madajczyka (Instytut Studiów Politycznych PAN) „Pawiak. Narzędzie represji czy ludobójstwa?” oraz dr. hab. Bogusława Kopki (Instytut De Republica) „Życie codzienne w okupowanej przez Niemców Warszawie 1939–1945”. Pomiędzy wykładami będzie prezentowany program historyczno-artystyczny pt. „Jesteśmy tu na chwilę” – z wykorzystaniem nagrań z relacjami byłych więźniów Pawiaka w reż. Marii Reif

– czytamy w przesłanej informacji.

Na 7 października w Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha zaplanowano cykl trzech prezentacji historyczno-edukacyjnych pt. „Niechaj tylko to jedno pamiętają o nas, żeśmy padli za wolność, aby była prawem…”.

To program przygotowany wspólnie z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Warszawy 1939–1945 i Ministerstwem Edukacji Narodowej, pokazujący okupacyjną historię niemieckiej dzielnicy oraz dzieje katowni gestapo w al. Szucha 25 przy pomocy oryginalnych rekwizytów: mundurów, motocykli, samochodu, zasieków z drutu kolczastego, budki wartowniczej

– napisano.

Jak wyjaśniono, „odprawiona zostanie również msza św. w Kościele Najświętszego Zbawiciela w intencji ofiar więzienia Pawiak i katowni gestapo w al. Szucha 25”.

8 października w Muzeum Więzienia Pawiak odbędą się dwa wykłady dr hab. Anny Marek (Uczelnia Łazarskiego w Warszawie) –

„Pawiak na niemieckich zdjęciach lotniczych Zygmunta Walkowskiego” oraz „Opieka nad rannymi w powstańczych placówkach medycznych”. Zaplanowano także prezentację programu historyczno-artystycznego w reż. Marii Reif.

Dni Pamięci Pawiaka zwieńczy sobotni koncert „Niebo złote Ci otworzę…” – w 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

– zapowiedziano.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie: www.muzeum-niepodległosci.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dni Pamięci Pawiaka są współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawę oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

PAP/AS

Słuchowisko “Rozstrzelanie” na żywo w Muzeum Powstania Warszawskiego – w niedzielę

Exit mobile version