Już w najbliższą niedzielę Schronisko Na Paluchu organizuje akcję darmowego czipowania kotów. Wystarczy przyjść ze swoim podopiecznym w godzinach 12-16 do punktu „Ochota na Kota” – przekazał w piątek stołeczny ratusz.
Ze względu na pandemię opiekunowie z kotami będą wpuszczani do budynku pojedynczo, trzeba będzie mieć zasłonięte usta i nos. Na miejscu będzie dostępny płyn do dezynfekcji rąk, a personel schroniska będzie pracował w maseczkach i rękawiczkach jednorazowych.
Aby zaczipować kota, trzeba mieć ze sobą dowód osobisty i książeczkę zdrowia kota. Ratusz zachęca też do wydrukowania i uzupełnienia w domu karty z danymi osobowymi, aby skrócić czas przebywania w budynku, ale druki będą dostępne także na miejscu.
Akcja czipowania potrwa cztery godziny. „Można więc zaplanować przyjście w dowolnym momencie w tym czasie, co pozwoli jak najbardziej zminimalizować kolejki. Prosimy o zachowanie dystansu społecznego, także podczas oczekiwania w kolejce. Wszystkie informacje znaleźć można w wydarzeniu na Facebooku” – poinformował magistrat.
W 2020 roku – z powodu pandemii – odbyła się jedna taka akcja. Natomiast w 2019 roku Schronisko Na Paluchu dwukrotnie czipowało warszawskie koty. Łącznie w trakcie dotychczasowych akcji oznakowano około 160 kotów.
Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu – nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat. Specjalnym czytnikiem można odczytać numer czipa i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu. Umożliwia to w praktyce natychmiastowe powiadomienie go o odnalezieniu czworonoga.
W czytniki wyposażone są: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, Eko Patrole Straży Miejskiej w Warszawie oraz większość lecznic weterynaryjnych. „Elektroniczne oznakowanie jest niezbędne, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej” – przypomniał ratusz.
Łącznie od 2007 roku, od kiedy podobne akcje są organizowane, elektronicznemu znakowaniu poddano 104 214 psów i kotów.
PAP/AS
Już niedługo Dzień Kota i bezpłatne czipowanie warszawskich kotów