Z opinii biegłego z zakresu pożarnictwa wynika, że Dąb Mieszko został celowo podpalony. W wyniku pożaru, który miał miejsce w nocy z 16 na 17 czerwca, drzewo uległo zniszczeniu. Trzeba było usunąć sporą część konarów.

„Otrzymaliśmy opinię biegłego z zakresu pożarnictwa. Wynika z niej, że było to celowe podpalenie. Prowadzimy czynności mające na celu wykrycie sprawców” – mówił Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Przypominamy, że Dąb Mieszko I jest jednym z najstarszych drzew w Polsce. Drzewo rośnie w warszawskiej dzielnicy Ursynów przy ulicy Nowoursynowskiej. Mieszko I jest najstarszym dębem w województwie mazowieckim. Początkowo sądzono, że wiek dębu wynosi około 1000 lat, jednak dzięki kolejnym badaniom okazało się, że drzewo jest znacznie młodsze i jego wiek szacuje się mniej więcej 600 lat. Dąb był wielokrotnie poddawany zabiegom konserwatorskim i pielęgnacyjnym. Jednak mimo to w 1997 roku zaobserwowano, że ¾ konarów uschło. Obecnie drzewo ma tylko jeden zdrowy konar, który jest podtrzymywany przez stalowe podpory.

Nowa kwatera sanitariuszek z AK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *