ZycieStolicy.com.pl

Czy Warszawa zostanie oddzielnym województwem?

Adam Bielan Wicemarszałek Senatu RP (PiS) stwierdził, że Należy doprowadzić do końca statystyczne wydzielenie Warszawy z Mazowsza (…) Istnieje bardzo duże zagrożenie, że Mazowsze straci możliwość otrzymywania pieniędzy europejskich ze względu na statystyczne bogactwo regionu”. Wypowiedź ta padała podczas wizyty współdzielonej przez niego i Jarosława Gowina w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Płocku.

„Województwo mazowieckie, według danych z 2016 r., statystycznie stanowi aż 110 proc. średniej unijnej PKB, co będzie oznaczało w kolejnej siedmiolatce unijnej – jak wiemy Unia Europejska pracuje na 7-letnich budżetach, kolejny zaczyna się w 2021 r. – że Mazowsze nie będzie mogło otrzymywać części środków pomocowych i będzie musiało we wszystkich projektach gwarantować znacznie większy wkład własny, powyżej 70 proc. To oznacza mniej więcej utratę kwoty, według takich pobieżnych szacunków, 3 mld euro dla pozostałej, poza Warszawą, części Mazowsza.” .

Wicemarszałek Senatu powiedział też jaki jest plan przedstawicieli władz państwowych na ominięcie kłopotów z unijnym liczeniem dochodów Mazowsza.

„Po to, żeby tak się nie stało, musimy doprowadzić do końca statystyczne wydzielenie Warszawy. Ten proces jest zagrożony dlatego, że rozpoczął się zbyt późno. Nie zrobili tego nasi poprzednicy w 2013 r., kiedy był ku temu najlepszy czas. Zrobiliśmy dopiero to my w 2016 roku.”.

Podział statystyczny Mazowsza na metropolię i pozostałą część województwa obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2018 r., ale – jak zaznaczył – musi być notyfikowany przez Europejski Urząd Statystyczny. „Eurostat ma aż 24 miesiące, żeby zebrać dane ze wszystkich krajów członkowskich, tymczasem w tym właśnie roku [2019 – przypis red.] kończy się procedura negocjacyjna.

„Krótko mówiąc, ścigamy się z czasem. Potrzebna jest w tej sprawie duża presja społeczna, również presja polityczna na naszych urzędników, dyplomatów, na naszych przedstawicieli w Brukseli. W przeciwnym wypadku Mazowsze bez Warszawy straci te 3 mld euro i to będzie oznaczało również utratę możliwości finansowania wielu ważnych zadań przez takie uczelnie jak PWSZ w Płocku.”.

Zdążyć przed Unią…

Mazowsze na jest od 1 stycznia 2018 r. traktowane jako dwa obszary: stołeczny – metropolitalny oraz regionalny, przy czym obszar stołeczny obejmuje Warszawę i dziewięć sąsiadujących z nią powiatów, a obszar regionalny – pozostałą część województwa.

„Warunkiem jest właśnie dobre dopasowanie podziału środków unijnych do tych dwóch części Mazowsza” – argumentował wówczas urząd marszałkowski, dodając m.in., że „nowy podział statystyczny – przy założeniu dotychczasowych zasad alokacji – pozwoli lepiej dopasować środki unijne dla poszczególnych obszarów”.

Mazowsze WarszawaSamo wydzielenie statystyczne Metropolii Warszawskiej z Mazowsza nie jest równoznaczne z powstaniem nowego województwa. Nie mniej jest to postrzegane jako krok w kierunku wyodrębnienia się administracyjnego Warszawy z Województwa Mazowieckiego. Tym bardziej, że taki scenariusz co i raz przebija się do publicznej debaty. Przed wyborami samorządowymi w 2010 roku Prezes PiS Jarosław Kaczyński uznał, że z województwa mazowieckiego należy wydzielić województwo warszawskie. Przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku podobny pomysł przedstawili kandydaci Prawa i Sprawiedliwości startujący do parlamentu RP z okręgu płocko-ciechanowskiego.

Już w 2009 roku Warszawa wytwarzała 61,3 proc. PKB województwa mazowieckiego. PKB per capita Warszawy wynosił wówczas 300 proc. krajowej średniej.

Exit mobile version