19.01.2021 r. w trakcie ćwiczeń na poligonie w obwodzie briańskim, w pułku artylerii ze składu 144. Dywizji Zmechanizowanej 20. Armii Zachodniego Okręgu Wojskowego przeprowadzono sprawdzenie funkcjonowania zautomatyzowanego (scentralizowanego) systemu kierowania ogniem poziomu taktycznego o nazwie „ЕСУ ТЗ”.
W 2019 roku dowództwo Zachodniego Okręgu Wojskowego (ZOW) z chwilą przezbrojenia pułku artylerii 144.DZ w 152 mm haubice MSTA-CM1 zapowiedziało, że do końca 2020 roku załogi haubic, baterie, dywizjony oraz sztab pułku zostaną zgrane jako jednostka oraz osiągną poziom wyszkolenia umożliwiającego wprowadzenie zautomatyzowanego sytemu kontroli i prowadzenia ognia wykorzystujący łączność satelitarną (system GLONASS). Analizując otwarte źródła informacji należy stwierdzić, że obietnica została dotrzymana.
Rys.: Schemat systemu kierowania poziomu taktycznego [źródło: http://bastion-opk.ru/asuv-tz]
System kierowania ogniem poziomu taktycznego ЕСУ ТЗ umożliwia korygowanie ognia na podstawie danych o stopniu porażenia celu w czasie rzeczywistym. Obserwacja oraz ocena wyników wykonania zadania ogniowego w danym systemie odbywa się z wykorzystaniem Bezpilotowych Statków Powietrznych oraz elementów rozpoznawczych obserwujących cel. Dzięki możliwości obserwacji wyników prowadzenia ognia w czasie rzeczywistym dowództwo szczebla dywizji jest w stanie kierować ogniem własnych środków ogniowych do celów ujętych na listach celów wysokowartościowych oraz wysoko opłacalnych zgodnie z określonymi priorytetami w planie rażenia ogniowego. Dane przekazywane są poprzez system łączności satelitarnej GLONASS.
Co ciekawe ocenia się, iż Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej dążą do budowy sytemu rażenia ogniowego umożliwiającego priorytetowe zarządzanie środkami ogniowymi od szczebla taktycznego poprzez szczebel operacyjny, na strategicznym kończąc. Oczywiście na różnych szczeblach określone dowództwa posiadały będą różne środki ogniowe. Nie ulega jednak wątpliwości, iż takie podejście umożliwi zarządzanie i dystrybucję „ognia” na kierunkach najbardziej zagrożonych.
Docelowo w system wpięte zostaną również Siły Powietrzne.
Rys.: Radiostacja КВ-УКВ-ДЦВ typu Р-168 «Акведук» wchodząca w skład systemu ЕСУ ТЗ
[źródło: http://bastion-opk.ru/asuv-tz]
Omawiana ćwiczenie wpisuje się we wstępnie określone założenia ćwiczenia „ZAHCÓD-21”, w ramach którego jak podają oficjalne źródła MO FR i RB zostaną sprawdzone procedury
w nowej dla Sił Zbrojnych obu państw (przynajmniej dla Białorusi) sieciocentrycznej rzeczywistości pola walki. Ciekawym aspektem ćwiczenia wydaje się zatem współdziałanie jednostek rosyjskich i białoruskich w zakresie wsparcia ogniowego, gdyż jak wiadomo armia białoruska jednak odstaje technologicznie od swojego sojusznika.
Pozostaje nam zatem prowadzić analizę informacji, które mogą potwierdzić udział pułku artylerii 144.Dywizji Zmechanizowanej 20. Armii Zachodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w ćwiczeniu „ZACHÓD-21”, gdyż sam przerzut tej jednostki z Rosji na Białoruś wiązał się będzie z odpowiednim zabezpieczeniem logistycznym przewozu nie mówiąc o sprawdzianie kompatybilności pododdziałów artylerii sojuszników w trakcie samego ćwiczenia. Najbardziej prawdopodobne wydaje się jednak, iż pułk wykonywał będzie zadania ogniowe na potrzeby jednostek 144. DZ.
Analizy ćwiczonych procedur oraz skuteczność realizacji zadań ogniowych przez jednostki artylerii naszego wschodniego sąsiada nie będą bez znaczenia dla działania naszych jednostek, które systematycznie są wyposażane w nowego rodzaju środki ogniowe. W sztuce wojennej obowiązuje zasada mówiąca o tym, że z artylerią walczy artyleria. Od znajomości wartości bojowej jednostki potencjalnego przeciwnika zależy powodzenie w boju.
Inna sprawa, że musimy mieć na uwadze fakt, iż pułk artylerii to jedynie niewielka część sił 20. Armii ZOW, które zostaną przecelowane na terytorium Białorusi, aby wziąć udział we wrześniowych ćwiczeniach.
Kiedy i czy powrócą do domu?
Zwiad wytycza szlak.