Grupa francuskich naukowców przeprowadziła badania nad rozprzestrzenianiem się wirusa Covid-19 w departamencie Oise, na północ od Paryża. Jest to jeden z najciężej dotkniętych pandemią regionów Francji. Próba na której prowadzili swe badania obejmowała 661 osób, zarówno uczniów jak i personelu jednej z wyższych, znajdujących się tam, uczelni.
Zrobiono im analizy krwi, które ujawniły, iż 25,9 proc. z objętych nimi osób ma antyciała przeciw Covid-19, co oznacza, że przeszły infekcję. Ale nie to jest tym co przyciągnęło uwagę do wyników pracy opublikowanych na platformie internetowej medRixiv.
Naukowcy na podstawie analizy danych wyciagneli wniosek, że palacze są odporniejsi, i to sporo, na infekcję, od tych, którzy nie ulegli nałogowi. W przypadku osób palących tzw. wskaźnik ataku infekcji (IAR), który obrazuje proporcję chorych w danej grupie do wielkości całej grupy, czyli w tym wypadku palaczy zainfekowanych, do wszystkich nałogowo palących papierosy wynosił 7,2 proc., w porównaniu do 28 proc. wśród niepalących.
Do podobnych wniosków również doszła inna grupa badaczy pracujących w dużym paryskim szpitalu Pitié-Salpêtrière. Tam poddano analizie 480 pacjentów u których testy na infekcje wypadły pozytywnie. 350 z nich było hospitalizowanych. Okazało się, że w tej grupie, w której średnia wieku wynosiła 65 lat, było tylko 4,4 proc. palaczy, a wśród pozostałych, z lżejszymi objawami infekcji, którzy przechodzili leczenie w domu, palących było 5,3 proc., podczas gdy w całym społeczeństwie udział palaczy wynosi 25,4 proc., co mogłoby wskazywać, że z bliżej nieznanego powodu palacze są odporniejsi na infekcję wirusem Covid-19.