W roku 2020 majówka rozpoczyna się w piątek 1 maja. Polacy mogą więc zaplanować aż trzydniowy urlop. Jak jednak zagospodarować ten czas, skoro wszystkie obiekty kulturalne i rozrywkowe zostały zamknięte, a miejscowości turystyczne świecą pustkami?
Co jest dozwolone, a co zakazane w majówkę?
Niedawno rząd zdecydował się na zniesienie części ograniczeń. Polacy na nowo mogą odwiedzać plaże, lasy oraz parki. Musimy mieć jednak na uwadze, że nadal obowiązuje przestrzeganie zakazu zgromadzeń, więc odpada wyjazd z przyjaciółmi nad jezioro czy kemping.
Jeśli chcielibyśmy spędzić noc poza domem, musimy dysponować własnym obiektem, np. domkiem letniskowym czy zabrać namiot. Niestety w związku z pandemią koronawirusa krótkoterminowy najem pokoi hotelowych czy innych obiektów turystycznych pozostaje zakazany dla osób, które spędzają urlop wypoczynkowy. Dostępne są natomiast dla zwiedzających niektóre obiekty widokowe.
Możemy spędzić czas na łonie natury. Najbezpieczniejszy wybór stanowi las, gdzie jesteśmy najmniej narażeni na kontakt z innymi urlopowiczami, choćby ze względu na łatwość zachowania dystansu. Decyzją rządu udostępniono również część szlaków w niektórych parkach narodowych. Jeśli naszym celem jest jedna z nadmorskich miejscowości, warto zrobić rozeznanie, które plaże gromadzą najmniej odwiedzających. W ten sposób nie narazimy się na niebezpieczeństwo oraz unikniemy przykrych konsekwencji prawnych!
Jeśli chcemy urządzić grilla na podwórku lub działce, nic nie stoi na przeszkodzie. Nie wolno nam jednak gościć na nim znajomych. Mogą z nami przebywać jedynie domownicy z jednego gospodarstwa. W przypadku gdy mieszkamy w bloku, dla spokoju i komfortu sąsiadów wybierzmy grill elektryczny. Upewnijmy się również, czy zasady obowiązujące wspólnotę mieszkaniową w ogóle zezwalają na podobne rozrywki.
Możemy się również wybrać do parku, pamiętając o zasadach bezpiecznej odległości minimum 2 metrów od innych. Dotyczy to nie tylko obcych, lecz również domowników, z wyłączeniem dzieci do lat 13 lub osób niepełnosprawnych, które wymagają pomocy przy poruszaniu.
Możemy również jeździć na rowerze. Należy jednak pamiętać o nakazie zasłaniania ust i nosa, a także przestrzegać dystansu społecznego, wybierając mniej uczęszczane dróżki i zachowując odległość od innych uczestników ruchu drogowego.