Czechy szukają pracowników

Czechy to kraj z najniższym bezrobociem w…, na świecie. U naszych południowo-zachodnich sąsiadów stopa bezrobocia wynosi 1,9 proc.. I nie jest to jedyny chlubny wyjątek tej gospodarki. Jest to kraj z największą liczbą wakatów. Do tego z bardzo wysokim współczynnikiem zatrudnienia osób bez wyższego wykształcenia. Tylko 100 tys. Czechów pozostawało bez zatrudnienia w listopadzie ubiegłego roku. Przynajmniej tak wynika z danych Eurostatu. Był to najlepszy wynik spośród wszystkich demokratycznych krajów na świecie. Dla porównania, drugie pod względem najniższej stopy bezrobocia Niemcy miały bezrobocie na poziomie 3,3 procenta.

Trzy miejsca na jednego bezrobotnego 

Zobacz także: Sposób na listonosza, czyli nie było Pana w domu i co mi Pan zrobi?

Ciekawy jest również fakt, że w Czechach na każdego bezrobotnego przypadają aż 3 potencjalne miejsca pracy. Dla porównania w Polsce sytuacja jest odwrotna, tzn. na 661 tys. bezrobotnych przypada 157 tys. wakatów. Czechy to kraj, który tradycyjnie inwestuje w przemysł (głównie motoryzacyjny). Według Czeskiego Urzędu Statystycznego średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 5250 złotych. Chociaż była ona o 600 złotych większa od analogicznej pensji w Polsce to mierząc parytet siły nabycia, są one na tym samym poziomie. Czeska gospodarka może pochwalić się jedną z najniższych relacji długu publicznego do PKB. U naszych sąsiadów to jedynie 33,9 proc.. Prawdą jest, że Czechy korzystają na bliskiej współpracy gospodarczej z Niemiec. Czechy wydają też proporcjonalnie znacznie więcej od nas na badania. W Polsce jest to 1 proc. PKB. Czechy przeznaczają na ten cel 1,9 proc. PKB.

Wszystko to sprawia, że Czechy to atrakcyjny kierunek migracyjny dla imigrantów z Ukrainy. W latach 2015-2017 zatrudnienie obcokrajowców zwiększyło się do 560 tys. osób. Trzeba pamiętać, że w Czechach mieszka ok. 10,6 mln osób. Czechy są też miejscem, gdzie emigrują pracownicy z innych krajów Unii Europejskiej. Szacuje się, że pracuje tam około 90 tys. obywateli Węgier, Polski, Rumunii, Bułgarii czy Słowacji pracuje w Czechach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *