ZycieStolicy.com.pl

Co zrobić jak w Sylwestra zatrzyma Cię policja?

W internecie od kilku dni krąży instrukcja co zrobić gdy w Sylwestra złapie Cię policja. Były adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram i Maria Ejchart-Dubois, prezeska Stowarzyszenia im. prof. Hołdy w rozmowie z Onetem przestawiły jak się zachować się w tej sytuacji a internauci szybko to podchwycili.

– Jeżeli państwo zdecydujecie się wyjść [w sylwestra] i spotkacie się z funkcjonariuszem policji, który będzie chciał zaproponować wam mandat karny. Wówczas należy tego mandatu nie przyjąć i takie postępowanie zakończy się w sądzie. Wtedy w sądzie będzie można dowieść, że bez podstawy prawnej tego rodzaju mandat był nałożony, bowiem nie ma podstawy ustawowej, żeby ograniczyć w taki sposób nasze prawa i wolności – tłumaczy mecenas Gregorczyk-Abram.

W sieci krąży również instrukcja co zrobić z mandatem, za brak maseczki ochronnej. Radca prawny Anna Kubala we wpisie na Facebooku radzi, by nie przyjmować mandatów wypisanych przez policję osobom nienoszącym maseczki ochronnej. Ekspertka podsuwa nawet bardziej drastyczny pomysł:

– Na policjanta, który wypisze mandat możemy złożyć doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury rejonowej. Nadgorliwa policja nie znająca przepisów dokonuje przekroczenia swoich uprawnień i podlega odpowiedzialności karnej z art. 231 kodeksu karnego – podkreśla Kubala.

Artykuł 231 Kodeksu Karnego dotyczy nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Jego pierwszy paragraf brzmi: Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

SYLWESTER, POLICJA, MANDAT, PROURATURA, RADY PRAWNIKÓW, KORONAWIRUS, OBOSTRZENIA, KONTYTUCJA, GODZINA POLICYJNA

3647119389464885835 n

Exit mobile version