Czy burak cukrowy w tym roku będzie w dobrej cenie, czy też jego produkcja okaże się jak w przypadku wielu innych produktów rolnych nieopłacalna?
Rynek buraka cukrowego to nie rynek zboża, w którym jest bardzo wielu graczy po stronie popytowej jak i podażowej. W przypadku cukru mamy z jednej strony Związek Plantatorów Buraków Cukrowych, a z drugiej 4 koncerny (3 niemieckie i Krajowa Grupa Spożywcza). To tez powoduje, że ceny buraka są ustalane w drodze negocjacji pomiędzy plantatorami a koncernem. W ich trakcie uwzględnia się stałą relację ceny buraków do poziomu cen cukru w danym okresie rozliczeniowym.
30 euro za tonę to proponowana na razie cena przez jeden z koncernów za buraki cukrowe w roku 2025 r… To jest bardzo niski poziom, ale ta wartość będzie nadal negocjowana. Tylko niestety poziom ten od której te negocjacje się zaczynają jest delikatnie mówiąc: niesatysfakcjonująca dla plantatorów.
To oczywiście o wiele mniej niż płaciły w ubiegłym roku Pfeifer & Langen Polska czy też Krajowa Grupa Spożywcza (46,5 euro/tona dla buraka o zawartości cukru 16%).
Ale czy taka cena zapewnia rentowność produkcji?
Jak wynika z kalkulacji Wielkopolskiej Izby Rolniczej koszty produkcyjne z 1 ha wynoszą 12.204,57 zł/tona. Przychód to aż 18060,13 zł czyli wynik finansowy netto aż 5855,56 złotych. Jednakże taki przychód jest możliwy przy cenie 23,6 zł/dt buraka cukrowego.
https://wir.org.pl/asp/burak-cukrowy,190,,1
Przy cenie 30 euro/tona czyli ok. 127,5 zł/tona, to na hektarze przy 60 tonach buraka cukrowego ubytek tylko ze sprzedaży wyniesie 108,5 zł/tona, czyli 6510 złotych, nie licząc mniejszy zwrot VAT itp.
Oczywiście silniejsza w tym roku złotówka (4,25 za 1 euro) wcale nie jest pomocna, wręcz odwrotnie jeszcze bardziej zmniejsza rentowność produkcji rolnej.
Nawet jeżeli uwzględnimy, że średni plon wynosi 63 tony z hektara, to i tak wynik finansowy netto przy takim poziomie kosztów będzie ujemny. Przy plonach najwyższych do 70 tona z hektara, dochód okaże się minimalny.
Przy proponowanej cenie może powstać zatem problem opłacalności produkcji buraka cukrowego, a tym samym dla plantatorów poziom 30 euro/tona może okazać się trudny do przyjęcia. Z drugiej strony kupujący będzie kierować się interesem ekonomicznym własnym, a zatem będzie miał problem z akceptacją znacząco wyższych cen.
Jakie ceny zaproponuje Krajowa Grupa Spożywcza? Przypomnijmy w roku 2022/23 Spółka zakontraktowała ponad 7,2 mln ton buraków cukrowych od ok. 13,1 tys. Plantatorów. Wyprodukowała ponad milion ton cukru. A zatem to istotny gracz na rynku.
Przy tworzeniu KGS zapewniano, że będzie stabilizować ceny produktów rolnych?
https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/krajowa-grupa-spozywcza-staje-sie-faktem
A zatem?