ZycieStolicy.com.pl

Budynek w Centrum miasta trafił na listę zabytków

W sylwestra 31 grudnia 2020 roku Dworzec Śródmieście stał się zabytkiem. O wpisaniu budynku, który mieści się w Centrum Warszawy do rejestru zabytków zdecydował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

„Podjąłem decyzję o wpisie do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego dworca Warszawa-Śródmieście z uwagi na zachowane wartości artystyczne, historyczne i naukowe obiektu” – możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dworzec Warszawa-Śródmieście został zbudowany w latach 1954-1955, jego projektantami są Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak. 

O lokalizacji i końcowym kształcie śródmiejskiego dworca zadecydowała zarówno możliwość wykorzystania fragmentów konstrukcji Dworca Głównego, jak również koncepcja zagospodarowania terenów w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki.

Wnętrza budynku zostały zrealizowane w latach 1962-1963 według projektu opracowanego przez zespół Zakładów Artystyczno-Badawczych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Jerzego Sołtana. Dworzec do użytku został oddany 29 września 1963 roku.

„Obiekt stanowi ilustrację tendencji w architekturze l. 50. i 60. XX w. będąc zarazem indywidualną kreacją zespołu wybitnych konstruktorów, architektów, artystów i projektantów jako przykład nowatorskich rozwiązań z zakresu architektury wnętrz, wzornictwa i materiałoznawstwa. Jego realizacja jest także istotnym elementem długofalowego i wieloetapowego projektu regulacji i usprawnienia warszawskiego węzła kolejowego a także kształtowania rozwiązań komunikacyjnych ścisłego centrum stolicy. Zarazem Dworzec Warszawa-Śródmieście zarówno w części naziemnej, jak i podziemnej, prezentuje wysokie walory artystyczne” – przekazał prof. dr hab. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Warszawa otwiera miejsce tymczasowego schronienia dla bezdomnych na Białołęce

WARSZAWA, DWORZEC ŚRÓDMIEŚCIE, ZABYTKI, MAZOWIECKI WOJEWÓDZKI KONSERWATOR ZABYTKÓW, REJESTR ZABYTKÓW

3647119389464885835 n

Exit mobile version