W odpowiedzi na motu proprio „Traditionis custodes” papieża Franciszka ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński zawiesił w diecezji wszelkie liturgie według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego do czasu powołania prezbitera, który będzie sprawował opiekę duszpasterską nad tą grupą.
W miniony piątek 16 lipca br. papież Franciszek ogłosił list apostolski, w formie motu proprio „Traditionis custodes” („Strażnicy tradycji”), w którym wprowadził nowe zasady odnośnie życia liturgicznego, zwłaszcza sprawowania liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 r.
Papież zobowiązał w nim biskupów do wskazania odpowiedniego miejsca, gdzie dalej sprawowana będzie eucharystia według mszału św. Jana XXIII.
W związku z tym ordynariusz warszawsko-praski wystosował list do kapłanów, osób życia konsekrowanego i do wiernych świeckich, w którym wyjaśnia, że przed wskazaniem miejsca chce zasięgnąć opinii proboszczów tych miejsc, gdzie wierni dotychczas gromadzili się na eucharystii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego i upewnić się, że nie były to wspólnoty, w których podważano ważność i prawowitość reformy liturgicznej, nakazów Soboru Watykańskiego II i magisterium papieży”.
Zaznaczył, że po konsultacjach podejmie decyzję i wskaże miejsce w diecezji warszawsko-praskiej, gdzie sprawowana będzie liturgia eucharystyczna w rycie nadzwyczajnym.
Bp Kamiński zwrócił uwagę, że zgodnie z motu proprio „Traditionis custodes” kapłani utracili prawo sprawowania liturgii w rycie nadzwyczajnym, w związku z tym powinni zwrócić się do ordynariusza miejsca z pisemną prośbą o możliwość celebrowania mszy w rycie nadzwyczajnym.
Proszę zatem, aby ci, którzy spełniają warunki podane w motu proprio (umiejętność posługiwania się mszałem rzymskim z 1962 r., znajomość języka łacińskiego w stopniu pozwalającym na pełne zrozumienie rubryk i tekstów liturgicznych) do końca sierpnia 2021 r. złożyli w kurii odpowiednie podanie
– napisał ordynariusz warszawsko-praski.
Zapowiedział, że „w stosownym czasie, powołany zostanie delegat, który nie tylko zadba o celebracje liturgiczne, lecz także, ożywiony miłością pasterską i poczuciem komunii, będzie otaczał wiernych duszpasterską troską”.
Wskazał, że „nowo wyświęceni kapłani, którzy chcieliby sprawować mszę św. w rycie nadzwyczajnym, muszą zwrócić się z formalną prośbą do biskupa diecezjalnego”. Wyjaśnił, że zobowiązany jest do skonsultowania ich kandydatur ze Stolicą Apostolską i dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii może wyrazić zgodę na celebrowanie przez nich mszy św. w rycie nadzwyczajnym.
Zaapelował do wiernych „o czuwanie, by każda liturgia była sprawowana godnie i z dochowaniem wierności księgom liturgicznym promulgowanym po Soborze Watykańskim II, bez ekscentryczności, które łatwo przeradzają się w nadużycia”.
Bp Kamiński zapowiedział, że planuje w najbliższym czasie odnowić skład Komisji Muzyki Sakralnej i powołać w diecezji warszawsko-praskiej Komisję Liturgiczną.
Obie komisje opracują jasne zasady pomocne nam wszystkim w zadbaniu o godziwość, dyscyplinę i piękno liturgii w diecezji warszawsko-praskiej zarówno tej sprawowanej w rycie zwyczajnym, zgodnej z dekretami Soboru Watykańskiego II i będącej jedynym wyrazem lex orandi rytu rzymskiego, jak i liturgii sprawowanej według mszału rzymskiego z 1962 roku w wyznaczonym przeze mnie miejscu
– wyjaśnił w komunikacie hierarcha.
Zaznaczył, że „do czasu wskazania miejsca, gdzie celebrowana będzie eucharystia według mszału rzymskiego z 1962 r., oraz powołania prezbitera, który będzie sprawował opiekę duszpasterską nad tą grupą, zawieszone zostają na terenie diecezji warszawsko-praskiej wszelkie liturgie według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego”.
PAP/AS
Główne uroczystości Roku Jakubowego planowane są na 25 lipca