Arcybiskup Marek Jędraszewski zwrócił się do kobiet protestujących przeciw orzeczeniu TK ws. aborcji w Polsce. „Jakim prawem chcesz zabijać jeszcze nienarodzone dzieci, które w tobie żyją lub mogą zaistnieć?”.
Przy okazji zwrócił się do uczestniczek demonstracji, które – jak stwierdził – „już zostały we współczesnej socjologii określone mianem Julek”
Metropolita krakowski mówił, że kobieta powinna zwracać uwagę na to, jak mówi i jak się ubiera. – Wraz z tym zatroskaniem o język musi iść zatroskanie także o swój ubiór, który ma być pewnym kryterium: Czy Chrystus jest moim królem i może cieszyć się z tego, jak jestem ubrana?
To nie pierwszy raz kiedy duchowni zabrali głos w sprawie #StrajkuKobiet
Wcześniej 27 duchownych wypowiedziało się w sprawie protestów w Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Wystosowano apel, w którym wskazano rolę kościoła w polityce. Zaznaczono, że powinien on podążać drogą Jezusa.
„Piszemy ten list jako księża na co dzień pracujący wśród zwykłych ludzi, starszych i dzieci, studentów, naukowców, twórców, lekarzy, chorych… Nie tworzymy żadnej formalnej struktury.
Chcemy wyrazić nasze stanowisko w kilku sprawach, które budzą gniew i bunt Was, protestujących.
My też mówimy NIE wobec nadużyć polityków i grzechów Kościoła – naszych grzechów.
W imię EWANGELII powinniśmy niezwłocznie:
– skończyć z używaniem religii do celów politycznych i porzucić przekonanie, że rozstrzygnięcia prawne mogą przynieść trwałą zmianę wrażliwości sumień, czego my pragniemy, głosząc Ewangelię,
– przeciwstawić się radykalnie nierównemu traktowaniu kobiet i mężczyzn,
– zaprzestać wspierania sił szowinistycznych i ksenofobicznych zaprzeczających uniwersalizmowi chrześcijaństwa,
– nie dopuszczać do dyskryminowania kogokolwiek z powodu orientacji czy rasy, co ostatnio pojawiało się w wypowiedziach przedstawicieli Kościoła,
– zatrzymać dewastację naszej planety, dopóki jest jeszcze szansa na ocalenie jej dla następnych pokoleń.
Jesteśmy przekonani, że Kościół powinien przede wszystkim realizować pozytywne cele wyznaczone przez JEZUSA.
Mówimy TAK dla ważnych wyzwań naszego czasu, takich jak:
– solidarna opieka nad słabszymi, niepełnosprawnymi, samotnymi – szczególnie ważna w czasie pandemii,
– szczera i realna otwartość na myślących inaczej i dialog z nimi, w miejsce często spotykanej postawy oskarżeń wrogów Kościoła i mentalności oblężonej twierdzy,
– obrona zagrożonych prześladowaniami – szczególnie uchodźców i emigrantów,
– jednoznaczne rozliczenie się z trudną przeszłością duchownych, którzy skrzywdzili powierzone im dzieci i młodzież,
– tworzenie przestrzeni zaufania i nadziei dla zagubionych i poszukujących, co istotne w czasach niepewności i przełomów.
Polska rewolucja solidarności, kilka dekad temu, miała swoją kulminację nie na ulicach płynących krwią, ale przy stole dialogu. Właśnie siła dialogu, a nie brutalna walka zdecydowała o najważniejszych przemianach społecznych Europy w minionym stuleciu. Teraz też chcemy wspólnie tworzyć nową jakość życia społecznego bez przemocy i agresji. Zapraszamy do dialogu i osobistej, otwartej rozmowy. W trudnych czasach kryzysu możemy razem odbudować naszą wspólnotę” – czytamy w liście opublikowanym przez „Więź”.
#PiekłoKobiet Zatrzymana zwolenniczka aborcji „płacze” za smartfonem [WIDEO]
STRAJK KOBIET, KOŚCIÓŁ, PAŃSTWO, POLITYKA, KOŚCIÓŁ W POLITYCE, DUCHOWNI, PROTESTY, PIEKŁO KOBIET