Site icon ZycieStolicy.com.pl

Białołęka: Rodzice skarżą się na brak miejsc w zerówkach szkół podstawowych

szkolajpg

Rodzice ze stołecznej Białołęki skarżą się na brak miejsc w zerówkach szkół podstawowych. Władze dzielnicy odpowiadają, że miejsca są, ale w oddziałach zerówkowych w przedszkolach.

Na forach internetowych mieszkańcy Białołęki żalą się na brak miejsc w zerówkach w szkołach podstawowych.

„Córka w tym roku idzie do zerówki. Niestety w wynikach rekrutacji nie została zakwalifikowana do żadnego oddziału zerowego w szkołach, jakie wybraliśmy w podaniu. Podaliśmy 5 szkół podstawowych w rejonie 3 km (wiem, że nie obowiązuje rejonizacja), ale niestety”

– napisała jedna z matek.

W poniedziałek w przedszkolach i szkołach podstawowych zostały wywieszone listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

Warszawski radny Wiktor Klimiuk (PiS) podkreśla w rozmowie z PAP, że brak szkół na Białołęce to problem, który występuje od lat.

„Często brakuje miejsc, szczególnie dla najmłodszych dzieci zaczynających edukację. Szkoła podstawowa na ul. Strumykowej ma chyba jedno z największych obłożeń w Polsce”

– mówi.

W jego ocenie władze Warszawy, w tym szczególnie Białołęki, zdają się nie zauważać problemu.

„Wydają zezwolenia na budowy nie biorąc pod uwagę np. liczby miejsc w szkołach. Niestety trzeba dostosować tempo rozwoju Białołęki do liczby szkół w dzielnicy”

– wskazuje.

„Budowa placówek oświatowych w dzielnicy postępuje zbyt wolno w stosunku do przyrostu mieszkańców. Zapewne za 10 lub 15 lat to się zrówna. Tylko, że wówczas będzie już za późno dla osób, które obecnie mają dzieci w wieku pięciu, sześciu czy siedmiu lat”

– zaznacza.

Lokalnych władz broni natomiast rzecznik urzędu dzielnicy Marzena Gawkowska.

„Białołęka to najszybciej rozwijająca się dzielnica w Warszawie i najmłodsza pod względem wieku mieszkańców. I choć w tej kadencji oddaliśmy do użytku 3 nowe, duże szkoły, kolejną budujemy a następną rozbudowujemy, to placówki oświatowe pracują w systemie zmianowym”

– tłumaczy.

Wyjaśnia, że „aby zapewnić jak najlepsze warunki do nauki w szkołach oddziały zerówkowe są tworzone w przedszkolach”.

„W rekrutacji na rok szkolny 2023/2024 brało udział 12 szkół podstawowych, w których łącznie utworzono 18 oddziałów przedszkolnych (zerówkowych). Natomiast dużą liczbę publicznych miejsc zerówkowych (bezpłatnych dla rodziców) zapewniły przedszkola”

– informuje.

Przekonuje, że w tych przedszkolach nadal są wolne miejsca dla dzieci, które nie dostały się do zerówek w szkole.

„Po rekrutacji wolnych miejsc w przedszkolach dla dzieci zerówkowych mamy ok. 120, natomiast w oddziałach przedszkolnych w szkołach jest ich ok. 40”

– zapewnia.

PAP/MK

 

Exit mobile version