ZycieStolicy.com.pl

Bez uderzeń jądrowych nie obejdzie się

„Bez uderzeń jądrowych nie obejdzie się” – rosyjska wizja konfliktu z NATO 

Wynik analizy treści zawartych w prasie rosyjskiej na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy
z obszaru bezpieczeństwa globalnego pozwala na stwierdzenie, iż społeczeństwo rosyjskie przygotowywane jest na otwarty konflikt pomiędzy Federacją Rosyjską, a NATO. Drugim
z prawdopodobnych celów takiego działania może być podtrzymanie obrazu NATO w tym Polski jako odwiecznego wroga Rosji oraz jej obywateli. Nie ulega również wątpliwości, iż są to działania prowadzone według zatwierdzonego na szczeblu centralnym scenariusza.

Zrzut ekranu 2021 06 14 o 12.15.51

Rys.: Strona tytułowa wydania https://www.gazeta.ru/army/ jako przykład obrazu NATO będącego głównym zagrożeniem dla Rosji

12.06.2021 r.  w gazecie https://www.gazeta.ru/army/ ukazał się artykuł opisujący prawdopodobny scenariusz konfliktu Rosja – NATO.  Za podstawę dociekań dla autora służy felieton analizujący obecną geopolityczną sytuację USA, którego twórca zadaje pytanie o możliwości integracji danych z poszczególnych systemów obronnych zasilających w informację zintegrowany system dowodzenia NATO, który docelowo wspierany ma być przez sztuczną inteligencję oraz jej interaktywne sieciowo narzędzia (stacje radiolokacyjne, systemy obronne okrętów, samolotów oraz innych platform bojowych). Dla zobrazowania wynikających z takiej integracji możliwości w artykule użyto prawdopodobnego incydentu na Bałtyku, w którym udział biorą między innymi polskie F-35. Czyli przyszłość. Artykuł jest krótki, poświęcony głównie sprawom technicznym związanym z przesyłaniem danych w czasie rzeczywistym. Jednakże poprzez umieszczenie w nim incydentu pomiędzy siłami NATO – ROSJA autor bezwiednie, w sposób wręcz idealny wpisał się w narrację Kremla dyskredytującą poczynania Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym Polski. 

Na kanwie wspominanego artykułu dostępnego pod linkiem https://nationalinterest.org/blog/buzz/how-nato-plans-really-crush-russia-war-not-what-you-think-187402 rosyjskie gazety opublikowały szereg tzw. „story line”, które „uświadamiać” mają Rosjanom narastającą groźbę ze strony NATO. Całość rozgrywana jest oczywiście na tle spotkań w ramach szczytu G-7 oraz rozmów pomiędzy jego uczestnikami. 

Idzie zatem o partykularne interesy Rosji Putina, a społeczeństwo rosyjskie jest zakładnikiem wojny informacyjnej, w której wyróżnia się obiekty oddziaływania – nie ROSJAN, nie POLAKÓW, nie AMERYKANÓW czy NIEMCÓW, tylko tak po prostu obiekty oddziaływania, patrz społeczenstwo. 

Rys.: Propagandowe nagłówki rosyjskich gazet odnoszących się do prawdopodobnego konfliktu Rosja – NATO [opracowanie własne]

Jako argument w „otwartych rozmowach ze społeczeństwem”, a w nomenklaturze wojskowej element polityki odstraszania służy tytułowa Broń Masowego Rażenia (BMR). Co ciekawe autor rosyjskiego artykułu opisując scenariusz konfliktu otwarcie mówi, iż (…) Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej nie czekając na początek działań wojennych mogą prewencyjnie użyć broni jądrowej (…). Czy sam fakt takiego stwierdzenia powinien dziwić? Nie, ponieważ
w swojej Doktrynie Wojskowej Federacja Rosyjska zastrzegła sobie prawo prewencyjnego użycia broni nuklearnej w przypadku zagrożenia konfliktem regionalnym, a nawet lokalnym.

Jakie zatem istnieje zagrożenie w cytowaniu oficjalnie znanego dokumentu doktrynalnego? Odpowiedzi należy szukać nie poprzez pryzmat przytoczonych w przedmiotowym artykule zapisów doktryny, lecz w liczbie wspomnianych „story line” jakie można bez problemu wskazać w rosyjskich mediach.

Rys.: Przykładowa LINIA WYSIŁKU dla rosyjskich mediów w scenariuszu zatytułowanym „NATO JAKO ZAGROŻENIA DLA ROSJI” [opracowanie własne]

Powyższy rysunek opisuje dwie prawdopodobne linie wysiłku, które bez problemu analityk treści przekazywanych w rosyjskich mediach może wskazać i uzasadnić przykładami. Co ciekawe, liczba rozgrywanych w rosyjskiej operacji informacyjnej w ramach wskazanej Linii Wysiłku „story line” jest systematycznie wzbogacana o nowe nawiązujące do bieżących wydarzeń jakie mają miejsce w różnych obszarach środowiska bezpieczeństwa. 

Przykładem są trwające obecnie w Siłach Zbrojnych RP ćwiczenia pk. DRAGON-21, szeroko komentowane oraz wykorzystywane do uzasadnienia rozbudowy potencjału bojowego Zachodniego Okręgu Wojskowego wchodzącego w struktury organizacyjne Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. 

Rosja niejako w odpowiedzi na ćwiczenia informuje, iż oprócz przemieszczenia wybranego potencjału wojskowego do Okręgu Kaliningradzkiego utworzy do końca 2021 r. około dwudziestu nowych pododdziałów lub oddziałów (jednostek) wojskowych. Jako powód podawane jest systematyczne wzmacnianie wschodniej flanki NATO oraz ofensywny charakter ćwiczeń DRAGON-21.

Rys.: Ćwiczenia DRAGON-21 przedstawiane w rosyjskich mediach jako zagrożenie, a tym samym uzasadnienie zwiększania potencjału bojowego ZOW SZ FR [opracowanie własne]

Myli się jednak ten kto myśli, że przedstawione fakty nie mają znaczenia dla sytuacji bezpieczeństwa Polski. Poprzez kształtowanie własnego jak i międzynarodowego społeczeństwa Moskwa narzuca „własny porządek”, o ile nie w świecie to przynajmniej we własnym środowisku bezpieczeństwa. Oddziaływanie na społeczeństwo przynosi konkretne korzyści, które pomagają w forsowaniu inwestycji gospodarczych takich jak Nortd Stream 2 (Gazociąg Północny). 

Biorąc pod uwagę możliwości przesyłowe całego gazociągu jako inwestycji może okazać się, że skutki gospodarcze dla niektórych członków UE będą gorsze niż straszenie użyciem BMR – patrz dla Polski.   

Rys.: Gazociągi w Polsce i Niemczech. Fot. PGNiG

USA realizując prawdopodobnie partykularne interesy pozostawiła tym samym Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię oraz Ukrainę na łasce Kremla. Sprzedano klucz do skarbca jakim jest Europa w rosyjskie ręce. Klucza tego raczej nie da się już odzyskać. 

Reasumując: czy w odniesieniu do prawdopodobnego konfliktu Rosja – NATO należy stawiać tezę, że „bez uderzeń jądrowych nie obejdzie się”, a może należy stwierdzić, że w obszarach politycznym i gospodarczym już je wykonano? 

Który z obszarów będzie następnym, gdzie Rosja skupi swój główny wysiłek umieszczając na Liniach Wysiłku konkretne cele do osiągnięcia oraz efekt końcowy [działań]? 

Ponieważ jak stwierdziłem wcześniej, w obszarach politycznym oraz ekonomicznym, mówiąc po rosyjsku Выполнено.

Zwiad wytycza szlak

 

1 Źródło: https://nationalinterest.org/blog/buzz/how-nato-plans-really-crush-russia-war-not-what-you-think-187402

2 Źródło: https://www.gazeta.ru/army/

3 Opracowano na podstawie: https://www.dw.com/ru/rossija-razmestit-na-zapade-20-novyh-voennyh-chastej-i-soedinenij/a-57731663 oraz https://anna-news.info/category/rossiya/

4 Źródło: https://www.energetyka24.com/dlaczego-niby-polska-ma-protestowac-przeciwko-nord-stream-2

Exit mobile version