Podczas gdy w sklepach w Polsce cukier osiąga w promocjach rekordowa minima – 1,95 zł/kg w Biedronce (z aplikacją lub kartą Moja Biedronka, przy kupnie 10 kg), także w Auchan (promocja 1 kg + 1kg gratis), równocześnie na światowych giełdach odnotowujemy wzrost cen. Dlaczego?
W Brazylii, w całym stanie Sao Paulo co najmniej 231 830 hektarów plantacji trzciny cukrowej – z czterech milionów stanowiących główny region produkcji cukru w kraju – zostało w różnym stopniu dotkniętych pożarami, z których połowa musi jeszcze zostać zebrana w według Związku Brazylijskiego Przemysłu Trzciny Cukrowej (Unica).
„Tam, gdzie nadal rośnie trzcina cukrowa, spodziewamy się, że plony (w cukrze, przyp. red.) spadną o połowę” – mówi José Guilherme Nogueira, dyrektor generalny Organizacji Brazylijskich Stowarzyszeń Producentów Trzciny Cukrowej (Orplana ).
Według szacunków utracono do 5 milionów ton metrycznych trzciny. Ekonomiści z Rabobank prognozują produkcję cukru w Brazylii w sezonie 2024/2025 na 39,2 mln ton. Z kolei brazylijska rządowa agencja zaopatrzenia Conab oczekuje, że produkcja na tzw. obszarze Centro-Sul, obejmującym południowo-wschodnią, południową i środkowo-zachodnią część kraju, wyniesie w sezonie 2024/25 42 mln ton wobec 42,7 mln ton prognozowanych wcześniej.
Międzynarodowa Organizacja Cukrowa (ISO) prognozowała globalny deficyt cukru na lata 2024/25 wynoszący 3,58 miliona ton metrycznych, co stanowi gwałtowny wzrost w porównaniu z deficytem wynoszącym 200 000 ton w latach 2023/24. Istnieją również obawy dotyczące zakłóceń pogodowych u innych kluczowych producentów, takich jak Indie i Tajlandia.
Wszystkie te informacje wpłynęły na wzrost cen cukru. Na londyńskiej giełdzie najniższą cenę cukru osiągnęła 20 sierpnia – 501,40 usd/tona, a 20 września osiągnęła już cenę 585,20 usd. Na giełdzie nowojorskiej, Kontrakty terminowe na cukier wzrosły do 22,62 centów za funt (wobec 17,58 – 20 sierpnia) czyli ok. 498,7 usd/tona, najwyższego poziomu od pięciu miesięcy. Oprócz kwestii związanych z podażą cukru, dodatkowa presja wzrostowa wynikała ze wzrostu cen ropy naftowej, ponieważ wyższe ceny ropy mogą przekierować więcej trzciny cukrowej do produkcji etanolu, co ograniczy podaż cukru.
Pomimo powyższych czynników, analitycy prognozują spadek cen cukru do 18,96 centów/LB do końca tego kwartału, zgodnie z globalnymi modelami makroekonomicznymi Trading Economics i oczekiwaniami analityków, a za 12 miesięcy – do 17,60 centów/lb. https://tradingeconomics.com/commodity/sugar
Czy prawidłowo prognozowali, przekonamy się wkrótce …