Site icon ZycieStolicy.com.pl

Baseny otwarte od 6 czerwca. Jak będzie wyglądało korzystanie z nich? Nieoficjalne wytyczne.

fc6e6729c2391d5190b8a7cd0bd55f14

6 czerwca po trzymiesięcznej przerwie mają zostać otwarte siłownie, kluby fitness oraz baseny – zarówno te kryte, jak i na wolnym powietrzu. Rząd  jednak nie ogłosił jak na razie wytycznych w tym zakresie. Portal GazetaWroclawska.pl dotarł do wstępnego opracowania zasad, jakie mają obowiązywać na basenach po ich otwarciu. 

Wytyczne dotyczące funkcjonowania basenów, spa, jacuzzi i wodnych placów zabaw przygotował dla ministerstwa zdrowia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny

Z wytycznych wynika, że liczba osób korzystających z basenu w jednym czasie musi być na tyle mała, by możliwe było utrzymywanie minimalnej odległości od innych osób wynoszącej 2 metry, także podczas pływania w basenie. W praktyce wynika z tego, że z jednego toru pływackiego będzie mogła korzystać tylko jedna osoba. – Pożądane jest, aby rozmieszczenie osób kąpiących się lub pływających w niecce basenowej było w miarę równomierne. W dużych obiektach, jeśli jest to trudne do osiągnięcia, można rozważyć podział powierzchni basenu za pomocą lin/pływaków na mniejsze fragmenty – czytamy.

Konieczność przestrzegania zasady zachowywania tej minimalnej odległości dotyczy całego obiektu – nie tylko niecki basenowej, ale także jej otoczenia: szatni, przebieralni, toalet, natrysków, brodzika. Szczególnej uwagi wymagają szatnie i przebieralnie, będące z reguły niewielkimi pomieszczeniami, w których często przebywa jednocześnie spora liczba osób i panuje tłok. Umożliwienie utrzymania powyższej odległości między wszystkimi użytkownikami obiektu oraz członkami personelu przez cały czas korzystania z obiektu jest podstawą dla określenia liczby osób, jaka w obecnych warunkach może w nim przebywać. Można to osiągnąć poprzez kontrolę przy kasie, działania zastosowane w strefie przebieralni oraz odpowiedni nadzór.

Kąpiel i pływanie w basenie nie są możliwe w maseczce – powinna być ona zdjęta i pozostawiona wraz z ubraniem w przebieralni, z której należy bezpośrednio udać się pod natrysk i poprzez brodzik przejść do basenu. Ubierając się po kąpieli należy ponownie założyć maseczkę w pomieszczeniu przebieralni.
Zaleca się, aby pobyt w obiekcie ograniczyć do czasu kąpieli w basenie i po jej zakończeniu i przebraniu się nie przedłużać czasu spędzonego na pływalni.

Na pływalniach nie powinny być obecnie organizowane różnego rodzaju imprezy, gromadzące większą liczbę uczestników oraz widzów, jak gry zespołowe, zawody i pokazy.

Przy wejściu na teren obiektu powinna być zamieszczona czytelna informacja, zwracająca uwagę użytkowników na:
niekorzystanie z pływalni w razie objawów ostrej infekcji, złego samopoczucia lub podwyższonej ciepłoty ciała,
stałego utrzymywania odległości ok. 2 m od innych odwiedzających pływalnię na całym obszarze obiektu, nie tylko w samym basenie kąpielowym, zasłanianie ust i nosa łokciem w razie kaszlu lub kichania, konieczność mycia i dezynfekcji rąk po kontakcie z często dotykanymi elementami wyposażenia (klamki, uchwyty szafek, kontaktu, krany itp.) oraz, innych istotnych zakazach lub obostrzeniach obowiązujących w danym obiekcie.

W przebieralni i strefie z prysznicami mają obowiązywać:
– korzystanie z pojedynczych przebieralni, ewentualnie pozostawienie drzwi otwartych, aby nie każdy gość musiał ich dotykać
W celu zachowania zgodności z przepisami dotyczącymi zachowania dystansu, można zapewnić tylko ograniczoną liczbę szafek, w przypadku przebieralni zbiorowych,
– określenie liczby osób korzystających z pryszniców jednocześnie, w zależności od wielkości i wyposażenia strefy.

Biorąc pod uwagę zróżnicowanie wielkości obiektów, liczba osób jednocześnie przebywających na ich terenie powinna być ustalona indywidualnie. W pierwszym etapie ma to być jedna czwarta do jednej trzeciej całkowitego przeciążenia basenu.

Z pływalni publicznych nie powinny korzystać osoby z objawami jakiejkolwiek ostrej infekcji, także infekcji dróg oddechowych.

A co z saunami?

Ich udostępnianie jest bardziej problematyczne, Korzystanie z saun ze względu na ich niewielką kubaturę wiąże się z brakiem możliwości dochowania zalecanych odstępów pomiędzy użytkownikami. Dodatkowo z tych atrakcji korzystać się powinno boso, bez okrycia wierzchniego za wyjątkiem ręcznika, a drzwi do sauny muszą pozostać zamknięte w celu utrzymania żądanej temperatury. Zwiększa to dodatkowo możliwość zanieczyszczenia powierzchni poprzez kontakt z powierzchniami ciała. W związku z powyższym, obiekty tego typu powinny pozostać zamknięte do czasu zmiany zaleceń centralnych w tym zakresie lub wypracowania i pozytywnej oceny rozwiązań pozwalających na ograniczenie możliwości transmisji Covid-19 do niezbędnego minimum – czytamy w opracowaniu.

Exit mobile version