Prokurator może odmówić dopuszczenia pełnomocnika świadka do czynności, jeżeli uzna że nie wymaga to interes strony (art.87 §3 kpk). Casus Barbary Skrzypek każe zastanowić się nad przepisem i dokonać jego nowelizacji. Jednak były Rzecznik Praw Obywatelskich a dziś Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar do tej pory nie złożył żadnego projektu nowelizacji w tym zakresie (i nie wiadomo czy w ogóle to zrobi)
Stąd ministra postanowili wyręczyć prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej i Związek Zawodowy Rolnictwa „Korona”. Naczelna Rada Adwokacka zwróciła się do Prezydenta RP, Sejmu RP, Senatu RP i Rady Ministrów z petycją o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w celu zmiany art.87 § 2 k.p.k. oraz uchylenia § 3 tego artykułu.
ZZR „Korona” z kolei złożył do senackiej komisji petycję-projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks Postępowania Karnego, polegający na skreśleniu w art.87 §2 i 3 k.p.k słów „„ jeżeli wymagają tego jej interesy w toczącym się postępowaniu” „a w postępowaniu przygotowawczym prokurator”.
Tym samym przepis miałby teraz brzmienie:
- 2. Osoba niebędąca stroną może ustanowić pełnomocnika,
- 3. Sąd, może odmówić dopuszczenia do udziału w postępowaniu pełnomocnika, o którym mowa w § 2, jeżeli uzna, że nie wymaga tego obrona interesów osoby niebędącej stroną.
Propozycja zmiany ustawy jest następstwem casusu Barbary Skrzypek, przesłuchiwanej przez prokuratora w dniu 12 marca 2025 r. Mimo poinformowania złym stanie zdrowia, problemów ze wzrokiem, zarówno przez świadka jak i jej pełnomocnika, pani prokurator Ewa Wrzosek odmówiła udziału pełnomocnika w czynności przesłuchania, co wzbudziło niepotrzebne emocje i podejrzenia w tej sprawie, w kontekście śmierci 3 dni później pani Skrzypek. Uważamy, w tej sytuacji, za wskazane skreślenie zapisu dający możliwość prokuraturze odmowy udziału pełnomocnika świadka w postępowaniu a także zapis uzależniający od wymogu interesów w toczącym się postępowaniu co stwarza pewną uznaniowość. Zwracamy uwagę, że Rzecznik Praw Obywatelskich w wystąpieniach z dnia 15.09.2014, 12.10.2018, 1.04.2020 i 27.08.2024 do Ministra Sprawiedliwości (ostatnie w załączeniu) wskazywał na ingerencję w konstytucyjne chronione prawa.
– stwierdza Związek w uzasadnieniu.
A zatem polski parlament będzie musiał zając się tym kwestią nowelizacji art.87 kpk. Zobaczymy jak zachowają się parlamentarzyści?