W związku z aktualną sytuacją epidemiczną w tym roku nie odbędzie się centralna procesja Bożego Ciała w Warszawie. Procesje w parafiach archidiecezji warszawskiej będą mogły się odbyć według roztropnej decyzji proboszcza z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych.
W związku ze zbliżającymi się uroczystościami Bożego Ciała, które przypadają w tym roku 3 czerwca, wydział duszpasterstwa ogólnego archidiecezji warszawskiej wydał komunikat w sprawie organizacji procesji.
Mogą się odbyć w parafiach archidiecezji warszawskiej według roztropnej decyzji księdza proboszcza, z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 maja 2021 r.
– napisał ks. Tadeusz Sowa moderator wydziałów duszpasterskich kurii metropolitalnej warszawskiej.
Przypomniał, że wewnątrz kościoła obowiązuje zachowanie limitu jedna osoba na 15 mkw., a także obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką i dystans.
Osoby biorące udział w zgromadzeniach organizowanych na zewnątrz mają przebywać w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie.
Jeśli nie jest to możliwe, należy zasłonić usta i nos maseczką
– wskazano w komunikacie.
Biuro prasowe archidiecezji warszawskiej poinformowało, że w związku z sytuacją epidemiczną, w tym roku nie odbędzie się centralna procesja Bożego Ciała w Warszawie.
W czwartek 3 czerwca o godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie zostanie odprawiona msza św. koncelebrowana przez biskupów pomocniczych archidiecezji warszawskiej oraz biskupa polowego Wojska Polskiego gen. bryg. Józefa Guzdka.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywana w Polsce Bożym Ciałem, ustanowiona została dla całego Kościoła przez papieża Urban IV w 1264 r. bullą „Transiturus”. Jest to święto ruchome, w Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej. W tym roku będzie 3 czerwca.
W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w tym dniu w mszy świętej.
PAP/AS
Dziś rozpoczynają się uroczystości Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy