Site icon ZycieStolicy.com.pl

Apel z okazji 96. rocznicy ustanowienia w Warszawie Grobu Nieznanego Żołnierza – we wtorek

Grob Nieznanego Zolnierza w Warszawie 2010 2

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) Jan Józef Kasprzyk weźmie udział we wtorek na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w uroczystym apelu z okazji 96. rocznicy ustanowienia w Warszawie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Jak poinformował PAP Wydział Prezydialny UdSKiOR, „podczas uroczystości o godz. 13 głos zabierze minister Jan Józef Kasprzyk oraz dowódca Garnizonu Warszawa płk Tomasz Dominikowski”.

Ceremonia złożenia kwiatów oraz defilada Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego zakończą pierwszą część tegorocznych obchodów

– napisano.

Wyjaśniono, że po uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza „minister Kasprzyk złoży wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową znajdującą się na ścianie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa, poświęconą pamięci Jadwigi Zarugiewiczowej – symbolicznej matki Nieznanego Żołnierza”.

To ona 29 października 1925 r. dokonała wyboru ciała jednego z trzech bezimiennych obrońców Lwowa celem pochowania go w grobowcu pod arkadami Pałacu Saskiego w Warszawie

– czytamy w informacji.

Przypomniano, że „29 października 1925 r. w obecności Komisji Ekshumacyjnej Jadwiga Zarugiewiczowa dokonała wyboru trumny z wydobytymi na Cmentarzu Orląt we Lwowie zwłokami Nieznanego Obrońcy Lwowa”.

Po otwarciu trumny okazało się, że wybór padł na żołnierza bez szarży, z maciejówką (w pozostałych dwóch trumnach znajdowały się zwłoki sierżanta i kaprala). Był to znak, że wybrano ochotnika, bowiem żołnierze regularnego wojska nosili rogatywki

– napisano.

Jak zaznaczono, „lekarz dokonujący oględzin orzekł, że pochowany miał przestrzeloną głowę oraz nogę”.

Były to przesłanki pozwalające uznać, iż poległ na polu chwały, oddając życie za Ojczyznę. Ustalono, iż był w wieku około 14 lat

– wyjaśniono.

Wybrane zwłoki Bohatera przewieziono ze Lwowa do Warszawy 1 listopada 1925 r. Następnego dnia trumna została złożona na lawecie armatniej, zaprzężonej w szóstkę koni. Kondukt żałobny prowadziła orkiestra oraz 30. Pułk Piechoty. Za trumną szli przedstawiciele rządu i wojska. Trasa z dworca kolejowego wiodła Alejami Jerozolimskimi, Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem przez Plac Zamkowy do Katedry św. Jana

– czytamy w informacji UdSKiOR.

Tam odprawiono uroczyste nabożeństwo, podczas którego przy katafalku stanęła warta honorowa – cztery posterunki oficerskie

– dodano.

Przypomniano, że „podczas uroczystego pogrzebu i złożenia prochów pod arkadami Pałacu Saskiego, zgodnie z programem uroczystości, kondukt żałobny, oprócz wojskowej asysty honorowej, stanowiły pary: dwójka dzieci żołnierzy poległych w obronie Lwowa, dwie wdowy oraz dwie matki, których synowie zginęli w walkach o Lwów w czasie wojny polsko-bolszewickiej (Jadwiga Zarugiewiczowa i Bronisława Widt)”.

W informacji UdSKiOR przypomniano, że Jadwiga Zarugiewiczowa z domu Karczewska urodziła się w 1878 r. w rodzinie polskich Ormian.

Jej najstarszy syn Konstanty zginął w 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej w bitwie pod Zadwórzem, nazywanej „Polskimi Termopilami”

– napisano.

Jak wyjaśniono, „pięć lat później matkę bohaterskiego obrońcy Lwowa poproszono o wskazanie trumny z bezimienną ofiarą walk, która miała zostać złożona w warszawskim Grobie Nieznanego Żołnierza”.

Jadwiga Zarugiewicz zmarła w Suwałkach 16 maja 1968 roku. W 2016 r. decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy została pośmiertnie odznaczona Orderem Odrodzenia Polski i spoczęła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

PAP/AS

Pałac Saski – najważniejszy z symboli nieodbudowanej Warszawy

Exit mobile version