ZycieStolicy.com.pl

Apel, by jak najszybciej pozbyć się przestarzałych pieców – zostało ich mniej niż 6 tys.

Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego i władz Warszawy apelują do mieszkańców, by jak najszybciej pozbyli się przestarzałych pieców – zostało ich w stolicy mniej niż 6 tys. Likwidacja tzw. kopciuchów na Mazowszu ma zostać przeprowadzona do końca roku.

5 tys. 852 to aktualna liczba kopciuchów w stolicy, 5 tys. 479 z nich, to urządzenia znajdujące się w lokalach prywatnych – podała rzeczniczka prasowa Urzędu m.st. Warszawy Monika Beuth.

Najwięcej pieców, które nie spełniają wymogów i muszą zostać zlikwidowane jest w Wawrze – 1 tys. 667, Białołęce 919 i Rembertowie 745, a najmniej pozostało na Ochocie – 12, w Śródmieściu – 22 i na Żoliborzu – 25.

Rzeczniczka podała, że w realizacji jest obecnie 1 tys. 615 umów lub wniosków dotyczących wymiany tego źródła ciepła na bardziej ekologiczne. To oznacza, że o wsparcie w wymianie pieców nie ubiegano się jeszcze w 4 tys. 237 przypadków.

Cytowany w komunikacie ratusza rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej przypomniał, że na złożenie wniosku o dopłatę na wymianę kotła pozostało tylko 39 dni. Można otrzymać do kilkunastu tysięcy złotych na dom, a w nowym roku dotacja może nie być dostępna – wskazał.

Siergiej apelował by tzw. kopciuchy, które zanieczyszczają powietrze na osiedlach wymienić w trosce o zdrowie – nasze i bliskich.

Cytowana w informacji ratusza dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy Magdalena Młochowska przypomniała, że w każdej dzielnicy działają ekodoradcy, którzy zachęcają do wymiany starego pieca i pomagają w wypełnieniu wniosku o dotację. Podała, że na Białołęce i w Wawrze działają dodatkowo dwa stacjonarne punkty doradztwa energetycznego.

Używanie pieców, które nie spełniają wymogów będzie zabronione już od stycznia przyszłego roku, a mieszkańcy, którzy tego nie zrobią mogą zostać ukarani mandatem lub grzywną – zaznaczyła Młochowska. Miejska dotacja wynosi do 70 proc. kosztów.

Informacje dotyczące programu są w internecie (um.warszawa.pl/kopciuchy), można też zadzwonić na czynną od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 infolinię (22 325 96 06) – podała Beuth.

Wyliczyła, że Warszawa wydała dotąd ponad 60 mln zł na dotacje do wymiany pieców – od 2017 r. wymieniono ich 4 tys. 806 – 3 tys. 65 prywatnych i 1 tys. 741 komunalnych podała rzeczniczka stolicy.

Rzeczniczka ratusza przypomniała, że oprócz miejskich środków dofinansowanie – także na termomodernizację budynków – można też znaleźć w zewnętrznych programach, w których miasto bierze udział – „Stop Smog” i „Czyste Powietrze.

Wcześniej ratusz zapowiadał wzmożone kontrole straży miejskiej u użytkowników tzw. kopciuchów – za palenie w nich od nowego roku grozi od 500 do 5 tys. zł mandat.

Uchwała antysmogowa zobowiązuje mieszkańców Mazowsza do wymiany tzw. kotłów bezklasowych – poniżej klasy 3 lub bez tabliczki znamionowej i informacji w dokumentacji kotła do końca 2022 r. Kotły 3 i 4 klasy mają być wymienione do końca 2027 r.

PAP/MK

Najprawdopodobniej w piątek zostanie dostarczony bypass, który zabezpieczy uszkodzony element dachu na PGE Narodowym

WARSZAWA, EKOLOGIA, KOPCIUCHY, SMOG, ALARM SMOGOWY, STOŁĘCZNY RATUSZ

numer kontajpg

Exit mobile version