Site icon ZycieStolicy.com.pl

Akcja „Żonkile”. Muzeum Polin w Warszawie poszukuje wolontariuszy

polin

Do 24 lutego Muzeum Historii Żydów Polskich Polin rekrutuje wolontariuszy do współpracy przy organizacji ósmej odsłony akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile” – poinformowało muzeum.

Akcja „Żonkile” odbywa się w ramach obchodów 77. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak co roku, 19 kwietnia, wolontariusze przekażą warszawiakom papierowe żonkile, które są symbolem pamięci.

Wolontariusze rozdają żółte kwiaty, ponieważ jednym z ocalałych z getta – Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej w rocznice powstania, składał bukiet żółtych kwiatów przed Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Dzięki temu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

Akcja została zainicjowana w 2013 r. przez muzeum z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Od tamtej pory w akcji wzięło udział ponad 5300 wolontariuszy. Rozdali oni w sumie 640 tysięcy papierowych kwiatów.

Wolontariuszami mogą zostać osoby, które ukończyły 14 lat. Szczegółowe informacje na ten znajdują się na stronie muzeum – www.polin.pl.

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.

W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

Nowa kwatera sanitariuszek z AK

Exit mobile version