75 Lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Do walki o wolność stanęło ponad 40 tysięcy młodych mężczyzn oraz kobiet. Aby upamiętnić bohaterską walkę uczestników powstania, warszawiacy wezmą udział w tegorocznych uroczystościach.

Powstanie Warszawskie było wystąpieniem zbrojnym przeciwko wojskom niemieckim okupujących stolicę. Akcja została zorganizowana przez Armię Krajową. Była to największa operacja militarna Armii Krajowej.

31 Lipca 1944 roku zapadła decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego. Rozkaz został wydany przez Tadeusza Komorowskiego Bór, który uzyskał akceptację Delegata Rządu Jana S. Jankowskiego. Pierwsze strzały powstania padły przed godziną 17.00 na warszawskim Żoliborzu. Około godziny 13.30 żołnierze AK natknęli się na niemiecki patrol, który ściągnął posiłki ze śródmieścia. Do walk przyłączyły się także inne oddziały powstańcze. Strzały przed godziną W padły także na Woli i Śródmieściu.

O godzinie 17.00 do walk przystąpiło kilkadziesiąt tysięcy młodych Powstańców. Walki Trwały 63 dni (1 sierpnia – 3 października 1944), mimo że początkowo miały trwać zaledwie kilka dni. W dniu 2 października 1944 roku przedstawiciele Armii Krajowej podpisali w Ożarowie akt kapitulacji Powstania Warszawskiego. Należy wspomnieć, że Powstanie swoim zasięgiem objęło część lewobrzeżnych dzielnic stolicy, niewielki obszar prawobrzeżny miasta, jak również Puszczę Kampinoską, Legionowo i okolice Marek.

W 75 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego odbędą się uroczystości upamiętniające to niezwykle ważne wydarzenie.

Na placu Zamkowym mieszkańcy stolic w godzinę W utworzą żywy znak Polski Walczącej. Od godziny 16.00 będziemy – z pomocą wolontariuszy – ustawiać przechodniów oraz wszystkich, którzy przybędą, aby uczestniczyć w tym happeningu historycznym, tworząc żywy znak – Kotwicę – poinformowali organizatorzy. Stowarzyszenie Historyczne Polonia Restituta chce w ten sposób pokazać, jak ważnym wydarzeniem jest Powstanie Warszawskie w życiu warszawy oraz jej mieszkańców. Wydarzenie ma także okazać wdzięczność wszystkim, którzy chcieli być wolni i wolność sobie zawdzięczają”.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tworzeniu żywej historii”. Dzięki temu będziemy mogli pokazać Powstańcom Warszawskim oraz ich rodzinom, jak wdzięczni im jesteśmy za ich wkład w walkę o wolność stolicy, jak również całej Ojczyzny. To my dziś pozostawiamy żywy znak przyszłym pokoleniom, aby pamiętali i aktywnie walczyli o Polskę -zaznaczają organizatorzy.

Uroczystości 1 sierpnia 2019 roku

  • godz. 10.00 – Uroczystości przy pomniku Mokotów Walczący – 1944, park im. gen. Orlicza-Dreszera;
  • godz. 13.15 Złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, róg ul. Chopina i Alej Ujazdowskic;
  • godz. 14.00 Uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, ul. Wiejska;
  • godz. 16.00 Złożenie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, Cmentarz Wojskowy na Powązkach;
  • godz. 17.00 Godzina „W” – oddanie hołdu Powstańcom Warszawskim, Pomnik Gloria Victis Cmentarz Wojskowy na Powązkach,  Akcja społeczna „Wolność łączy”, miejsca pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całego miasta;
  • godz. 19.30 Uroczystości przy pomniku Polegli-Niepokonani;
  • godz. 20.30 Akcja muzyczna „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”pl. Piłsudskiego, wstęp wolny;
  • godz. 21.00 Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego. Rozpalenie Ogniska Pamięci, ul. Bartycka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Autor: Redakcja