Site icon ZycieStolicy.com.pl

26. Targi Wydawców Katolickich w Warszawie rozpoczną się w czwartek

targi KK ksiazki

Blisko 100 wystawców z całego kraju zapowiedziało udział 26. Targach Wydawców Katolickich. Podczas wydarzenia organizowanego w warszawskich Arkadach Kubickiego od 23 do 26 września zaprezentowanych zostanie ponad kilkanaście tysięcy publikacji. Gościem honorowym będzie Archiwum Watykańskie.

Po ponad rocznej przerwie, ze względu na pandemię, Targi Wydawców Katolickich wracają do Arkad Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Przed pandemią brało w nich udział ponad 35 tys. osób.

Podczas tegorocznej odsłony targów dorobek wydawniczy zaprezentuje blisko 100 wystawców, wśród których znajdą się oficyny kościelne, zakonne oraz świeckie z całego kraju. Obok publikacji książkowych będzie także bogata oferta publikacji elektronicznych, książek audio oraz filmowych, na którą złoży się kilkanaście produkcji fabularnych i dokumentalnych

– powiedział PAP prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Roman Szpakowski.

Telewizja Polska zaprezentuje m.in. filmy: „Niewidoma Matka niewidomych”, „Pasterz”, „Widzieć w ciemności”, „Abba Ojcze” czy „Non Possumus. Prymas Stefan Wyszyński”.

W programie targów znajdą się też spotkania z autorami publikacji. W piątek swoją najnowszą książkę „EKG serca Afryki. Historia choroby” będzie podpisywał brat Robert Wieczorek OFMCap. Ks. prof. Piotr Kieniewicz będzie podpisywał książki pt.: „Małżeński labirynt” oraz „Panie, Ty wszystko wiesz”. W sobotę swoją książkę „Św. John Henry Newman” będzie podpisywał ks. prof. Bogumił Gacka.

W czwartek w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego odbędzie się spotkanie „Tajne Archiwum Watykańskie, Nieznane karty historii Kościoła” z udziałem Krzysztofa Zanussiego i Beaty Czekaj z Fundacji Pave the Way zajmującej się pokazywaniem roli papieża Piusa XII podczas II wojny światowej.

W niedzielę 26 września w namiocie przed Arkadami Kubickiego odbędzie się spotkanie dotyczące ks. Dolindo. Na temat niestandardowych metod duszpasterskich, nieszablonowego języka przekazu i niezwykłej skromności wypełniającego posługę kapłana oraz jego związków z Janem Pawłem II i o. Pio. będą rozmawiać – ks. prof. Robert Skrzypczak i prof. Wojciech Kudyba.

Targom będą także towarzyszyły cztery wystawy, które można będzie obejrzeć w Arkadach Kubickiego. Pierwsza „Tajne Archiwum Watykańskie” zostanie otwarta jeszcze w czwartek. „Przedstawia ona historię wspomnianej instytucji, w której zgromadzono najpilniej strzeżone dokumenty historyczne Stolicy Apostolskiej. Prezentuje również najbardziej kontrowersyjne wydarzenia z dziejów Kościoła katolickiego w świetle materiałów archiwalnych przechowywanych w Tajnym Archiwum Watykańskim.

Wystawa „Jan Paweł II obrońca praw narodów” prezentuje wkład Jana Pawła II w międzynarodową politykę XX wieku oraz jego wysiłki na rzecz budowania pokoju. Wyeksponowane zostały na niej fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II z jego pielgrzymek do Afryki, Ameryki Łacińskiej, krajów bloku wschodniego, jak również mszy św. w kościele na Zaspie w Gdańsku, czy przemówień w siedzibie UNESCO i Parlamentu Europejskiego. Cytatom towarzyszą krótkie teksty oraz grafiki poszerzające wypowiedzi o kontekst historyczny i geopolityczny, jak również archiwalne zdjęcia z papieskich wizyt i pielgrzymek.

Wystawa „RODZINA BOGIEM SILNA” powstała z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przygotowało ją Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Przedstawia ona nauczanie sługi bożego kard. Stefana Wyszyńskiego poświęcone rodzinie. Poszczególne plansze noszą nazwy: Rodzina; Naród, Państwo; Mężczyzną i Niewiastą – Małżonkowie, budować dom na skale, Matka; Ojciec; Rodzicielstwo; Wychowanie – duchowość rodziny; Obrona życia; Nadzieja – ku przyszłości.

Czwarta wystawa zatytułowana „Idącym w przyszłość 966-2016” obejmuje niepublikowany dotąd zapis fotograficzny świętowania Tysiąclecia Chrztu Polski – wydarzeń z 1966 roku wraz z przesłaniem na Nowe Tysiąclecie. Ma ona na celu prezentację obchodów Sacrum Poloniae Millennium na tzw. stacjach milenijnych, które obejmowały ważniejsze miasta w Polsce.

Z targami nierozerwalnie związana jest Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. Wyniki tegorocznej konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystości oficjalnego otwarcia targów, która odbędzie się w czwartek 23 września o godz. 12.00 w Arkadach Kubickiego. Wręczenie nagród FENIKS 2021 zaplanowano natomiast podczas gali i koncertu 25 września 2021 r. godz. 19.30 w katedrze polowej Wojska Polskiego.

Podczas pobytu w Arkadach Kubickiego, salach Zamku Królewskiego oraz salach spotkań autorskich i dyskusji odwiedzających organizatorzy apelują o używanie maseczek ochronnych oraz dezynfekcję rąk w specjalnie przygotowanych i wyznaczonych do tego punktach.

PAP/AS

Rozpoczęły się 11 Warszawskie Targi Książki

Exit mobile version