Site icon ZycieStolicy.com.pl

20-lat schroniska na Paluchu

na paluchu

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt na warszawskim Paluchu obchodzi 20-lecie swojego istnienia. W ciągu tych lat schronisko zapewniło opiekę ponad 80 tys. bezdomnych zwierząt.

Z okazji jubileuszu, schronisko wraz z Zarządem Transportu Miejskiego przygotowało możliwość personalizacji Warszawskiej Karty Miejskiej wizerunkiem schroniskowego psa lub kota. Trwają też prace nad wydaniem albumu fotograficznego upamiętniającego 20 lat pracy ośrodka.

Schronisko jest jednym z realizatorów Warszawskiego Programu Przeciwdziałania Bezdomności Zwierząt (razem ze Strażą Miejską, dzielnicowymi wydziałami ochrony środowiska, itp.). W latach 2010-2011, w najtrudniejszym okresie dla ośrodka, w schronisku przebywało na co dzień 2400 zwierząt. Obecnie jest to 407 psów i 50 kotów. Miesięcznie trafia tam ok. 300 zwierząt, w tym 200 psów i 100 kotów. W 2020 r. Schronisko przyjęło 135 psów z interwencji w Radysach. 83 z nich udało się już znaleźć nowe domy.

Jak powiedziała Patrycja Jarosz z działu promocji i wolontariatu w schronisku, obecnie ośrodkowi pomaga 320 wolontariuszy:

Ponad 200 osób kandyduje na wolontariat, jednak ze względu na epidemię, rekrutację wstrzymano. Żeby zostać wolontariuszem trzeba mieć ponad 18 lat, zobowiązać się do regularnych wizyt co najmniej 3 razy w miesiącu po 4 godz. Po ok. 3-miesięcznym okresie próbnym jest egzamin i zostaje się pełnoprawnym pomocnikiem ośrodka

Jak dodała, osoby do pomocy zgłaszały się od samego początku istnienia ośrodka, najpierw były to pojedyncze osoby, po sformalizowaniu struktur schroniska, było ich ok. 60. Od ostatnich 4 lat przy schronisku pracuje ok. 300 wolontariuszy.

Schronisko obejmuje 3 ha powierzchni, z czego 1 ha należy do miasta, a 2 ha są użyczone przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”. Placówka zatrudnia 63 etatowych pracowników w ramach trzech sekcji: ambulatorium, biura przyjęć i adopcji zwierząt, opieki bytowej. Zatrudnia również praktykantów z techników weterynaryjnych oraz Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Od 2014 r. jest w stałej współpracy z Kliniką Małych Zwierząt SGGW. W ośrodku działają dwa osobne szpitale – dla psów i kotów.

Schronisko prowadzi też Biuro Przyjęć i Adopcji Zwierząt, do którego docierają bezdomne zwierzęta ze stolicy dostarczane przez Eko-patrole Straży Miejskiej i osoby prywatne.

PAP/AS

Warszawiacy mają serce do zwierząt!

Exit mobile version