Czy polski schab wkrótce będzie tylko wspomnieniem z przeszłości? Niestety, do takiej konkluzji możemy dojść obserwując ewolucję hodowli trzody chlewnej w Polsce.
Niedawno ukazały się nowe dane statystyczne dotyczące pogłowia świń. Liczba zarejestrowanych stad trzody chlewnej w Polsce wynosi 49,9 tys. – wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) z 10 kwietnia 2024 r. Oznacza to prawie 1,5 tys. mniej stad niż 3 miesiące temu (ponad 55 tys. mniej niż w 2020). W przeciągu trzech miesięcy krajowe pogłowie trzody zmalało o ponad 670 tysięcy sztuk, czyli więcej niż przez cały 2023 rok.
Wskaźniki sektora po wejściu do UE w 2004 r. w porównaniu do do 2023 r. pokazują skalę zapaści, w jakiej znalazł się sektor wieprzowiny. Pogłowie świń zmalało z 17,4 do 9,4 mln szt. (– 46%), pogłowie loch z 1,7 do 0,6 mln szt. (– 65%), a liczba gospodarstw z 300 do poniżej 50 tys. (– 82%). Z kolei wielkość importu prosiąt, który w 2004 r. wynosił 0,1 mln sztuk, a w 2023 roku aż 6,1 mln, co oznacza wzrost o 6000%.
Co jakiś czas kolejni ministrowie spotykają się z organizacjami producenckimi, rolniczymi by debatować na temat odbudowy hodowli trzody chlewnej, i z tych debat, rozmów oczywiście nic nie wynika.
A przecież jest program, który przyczynił się do dynamiki tempa spadku liczby gospodarstw trzody chlewnej i pogłowia, czyli tzw. Locha Plus. Wprowadzone jako jednorazowo pomoc finansowa dla producenta świń, któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19 oraz który zgłosił Agencji do dnia 15 kwietnia 2022 r. oznakowanie świń urodzonych w jego gospodarstwie od dnia 15 listopada 2021 r. do dnia 31 marca 2022 r.
Rok później ponowiono tą pomoc po interwencjach Związku Zawodowego Rolnictwa „Korona”. Wprawdzie Związek nie jest zwolennikiem subwencjonowania produkcji rolnej czy zwierzęcej, jednakże uznano, iż sytuacja w której znalazł się sektor trzody chlewnej powoduje, że bez wsparcia za chwilę nie będzie w ogóle polskiej wieprzowiny.
https://zyciestolicy.com.pl/69159-2-przelom-ws-programu-locha-plus/
Po zmianie rządu Związek ponownie wystąpił o przedłużenie programu na rok 2024, załączając stosowny projekt rozporządzenia z uzasadnieniem i Oceną Skutków Regulacji.
https://zyciestolicy.com.pl/25-rozmowy-zzr-korona-resortem-rolnictwa/
9 kwietnia MRiRW odpowiedziało, że w Ministerstwie na bieżąco analizowana jest sytuacja na rynku trzody chlewnej oraz konieczność ponownego uruchomienia programu pomocowego dla producentów świń Locha Plus.
Minął kolejny miesiąc, wciąż nie ma żadnego aktu prawnego, nawet projektu aktu prawnego w wydaniu resortu rolnictwa. Z projektu związkowego nie skorzystano.
A zatem cierpliwości, dzięki Unii Europejskiej i naszym rządzącym, za ileś lat, polski schab może być tylko miłym wspomnieniem z przeszłości.
PS: Jak donoszą media, Ukraina planuje rozbudowę i zwiększenie pogłowia zwierząt w istniejących kompleksach hodowlanych, a także w tuczarniach.
źródła: